Pozvánka na krst knihy Moštenica

V sobotu 13. októbra 2018 sa o 15-tej hodine v sále miestneho Robotníckeho domu v Moštenici bude krstiť monografia obce Moštenica. 

Monografia je prvým oficiálne vydaným materiálom o obci, ktorá leží 18 km od Banskej Bystrice v doline pod Kozím chrbtom, na území Národného parku Nízke Tatry.

Prvá písomná zmienka o území, na ktorom sa dnes rozkladá obec Moštenica pochádza z roku 1340.  Vznik obce (okolo roku 1496) je však neoddeliteľne spojený s Thurzovsko-Fuggerovským podnikom a s výstavbou hút na spracovanie čiernej medi a striebra. Banskobystrická meď sa prepravovala do centier európskeho kovospracujúceho priemyslu a bola aj predmetom zámorského obchodu. Neskoršie pod správou Banskej komory sa výroba v hutách v Moštenici rozšírila aj o spracovanie železnej rudy. Prevádzka bola funkčná do roku 1878, potom pre&s caron;la výroba z moštenických hút do železiarskych závodov v Podbrezovej, v ktorých si našli prácu aj obyvatelia z Moštenice.

Do histórie obce sa v dvadsiatom storočí zapísala nielen výstavba prvého Robotníckeho domu na Slovensku, rozvoj ochotníckeho divadelníctva, telovýchovnej jednoty, ale aj druhá svetová vojna. V obci, ktorá bola súčasťou Partizánskej republiky, fungovala v mesiacoch september a október 1944 partizánska nemocnica.

V Moštenici sa narodila maliarka a publicistka Lea Mrázová, učiteľ a jazykovedec Ján Mihál, fyzik Ivan Náter a dodnes neprekonaný slovenský volejbalista Bohumil Golian. Každú tretiu júlovú sobotu obec usporadúva tradičný volejbalový turnaj mužov, ktorý je najstarším turnajom na Slovensku.

Vladimíra Luptáková

Pozri tiež

VODIČI, SLEDUJTE DOPRAVNÉ ZNAČENIE!

Dopravná nehoda v obci Brehy skončila našťastie iba ľahkým zranením spolujazdkyne. 38-ročný vodič na vozidle …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *