Pozvánka na prednášku: VÝZNAM A HISTÓRIA OBRADU

Stredoslovenské múzeum privíta v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou azda najznámejšiu slovenskú etnologičku.

V stredu 29. mája 2019 o 17.00 hod. v Thurzovom dome priblíži Katarína Nádaská magické zvyky, ktoré súvisia s príchodom a vítaním leta, na prednáške Význam a história obradu Letný slnovrat – Vajano – Jánske ohne.

Mgr. Katarína Nádaská, PhD. patrí vďaka rozsiahlej popularizačnej činnosti medzi známe slovenské etnologičky. Študovala etnológiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala v Múzeu mesta Bratislava či v Divadelnom ústave v Bratislave. V súčasnosti pracuje ako odborná pracovníčka v samospráve, venuje sa historickému poradenstvu pre oblasť masmédií a filmu, prednáša na viacerých slovenských i zahraničných univerzitách. Je autorkou a spoluautorkou mnohých monografií, vedeckých štúdií, popularizačných článkov či filmových dokumentov zameraných na slovenskú etnológiu. Život zasvätila popularizácii vedy, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre.

Komu sa nechce skákať cez vatru, môže skúsiť chytiť svätojánsku mušku

Letný slnovrat označuje koniec jari a začiatok astronomického leta. Tento rok pripadne na 21. júna, kedy sa môžeme tešiť na najviac hodín slnečného svetla za rok a najkratšiu noc. Letný slnovrat sa oslavuje na celom svete už od nepamäti a pre Slovanov bol jednou z najvýznamnejších udalostí roka. Je oslavou Slnka ako zdroja života na Zemi, ktoré vplýva na plodnosť, úrodu a tým aj dostatok obživy pre ľudí. Viaceré pramene dokonca charakterizujú Slovanov ako uctievačov Slnka.

Základnou zložkou zvykov vítania leta bol oheň, predovšetkým vatry, okolo ktorých sa spievalo a tancovalo. Počas svätojánskej noci sa dodnes kladú tzv. Jánske ohne 4 vatry rozložené na všetkých svetových stranách. Vatry potom mládež, ženy aj muži preskakujú a ten, koho oheň nepopáli, je duchovne čistý. Šťastie zas má mať človek, ktorý chytí svätojánsku mušku. 24. jún je aj sviatkom Jána Krstiteľa. Pohanský obrad sa tak v priebehu stáročí spojil s kresťanskou tradíciou.

Prečo sa ohne pália práve v túto noc? Ako a prečo sa počas svätojánskej noci zbierajú bylinky? Ako naši predkovia počas Letného slnovratu praktizovali ľúbostnú mágiu? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie Katarína Nádaská už túto stredu v Thurzovom dome.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť: 26.6. 2019 o 17.00 hod. s historikom Michalom Kšiňanom na tému Štefánikova cesta zo slovenských kopaníc medzi najvýznamnejších svetových politikov.

TS Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici, Martina Saktorová, foto ilustr. redakčné

Pozri tiež

Video│Bylinky ako prevencia pred chorobami

Hoci je jeseň obdobie, ktoré pridáva na kráse predovšetkým prírode, má aj svoju temnú stránku. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *