Pozvánka na prednášku z cyklu STRETNUTIA S MINULOSŤOU POD ZELENOU KLENBOU

Marcová prednáška z cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou predstaví dnes mimoriadne aktuálne prepojenie náboženstva a politiky.

Aký vplyv majú svetové náboženstvá na utváranie politickej mapy súčasného sveta? Aké hrozby na nás číhajú v budúcnosti? Aj tieto otázky zodpovie v stredu 27. 3. 2019 o 17.00 hod. v Thurzovom dome cestovateľ Michal Kovačic počas prednášky Vplyv náboženských tendencií na súčasnú geopolitickú situáciu a výhľady do budúcnosti.

PaedDr. Michal Kovačic, PhD. je cestovateľ a vysokoškolský učiteľ geografie. 16 rokov pôsobil na Katedre geografie Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity V Ružomberku. Dlhodobo sa zameriava na priestorovú diferenciáciu svetových náboženstiev, ich politický a kultúrny presah do súčasného sveta. Od roku 2014 je majiteľom a sprievodcom Cestovnej kancelárie KOGE – cestovanie s geografmi, ktorá sa zameriava najmä na prípravu poznávacích zájazdov do škandinávskych krajín. Michal Kovačic precestoval všetky európske štáty okrem Írska a napríklad len samotné Nórsko navštívil už 29-krát. Je predsedom Výkonnej rady Björnsonovej spoločnosti na Slovensku, ktorá rozvíja odkaz nórskeho nositeľa Nobelovej ceny za literatúru a veľkého priateľa Slovákov, spočívajúci v podpore práv malých národov na sebaurčenie.

Veľké svetové náboženstvá – hinduizmus, budhizmus, judaizmus, kresťanstvo a islam – predstavujú svojou tisícročnou skúsenosťou akési intelektuálne stavby schopné ponúknuť ľuďom celé životné filozofie. Povedia im, čo je pravda, pekné, dobré a spravodlivé, a tak v nich vytvárajú určité morálne zásady. Svetoví panovníci však už veľmi dávno pochopili, že náboženstvá sú ideálne nielen na budovanie etiky obyvateľstva, ale najmä na potláčanie rôznych rebélií, vyplývajúcich z ťažkých životných podmienok či nespravodlivého útlaku. Práve mylným a prispôsobeným prezentovaním božej vôle, ktorej má uveriť naivná myseľ, často obhajovali svoje konanie. Či sa rovnaká história opakuje aj dnes a čo všetko vplýva na formovanie dnešnej politickej mapy prezradí prednáška Michala Kovačica už v stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.

TS: Martina Saktorová, ilustračné foto: redakčné

Pozri tiež

Kolónii belorítky domovej v ČOV Rakytovce sa darí

V čistiarni odpadových vôd (ČOV) Rakytovce na administratívnej budove inštalovali v rámci projektov podpory biodiverzity 50 hniezd …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *