Pozvánka na premiéru inscenácie Motýľ na anténe

Sté výročie vzniku prvej Československej republiky sa výrazne podpísalo na 58. divadelnej sezóne Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Sezóna odráža témy česko-slovenských vzťahov a vzájomných tvorivých inšpirácií, a to v obidvoch líniách – tvorbe pre detské aj dospelé publikum.  Pri tejto vzácnej príležitosti sa októbrovou udalosťou pre dospelých stane premiéra hry jednej z najvýraznejších osobností československých dejín, dramatika, politika, vedúcej osobnosti československého disentu, prvého prezidenta demokratického Československa.

Hra Václava Havla Motýľ na anténe je jednoaktovou komédiou, ktorá stojí na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou nás, ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť.

Motýľ na anténe prináša v kontexte roku 2018 prekvapivé mosty medzi minulosťou a prítomnosťou, odhaľuje nemenné korene sociálnych a individuálnych zákonitostí v našich životoch. Inteligentný, sebakritický humor s príklonom k absurdizmu podporuje sviežosť a aktuálnosť tém, ktoré autor zachytil pred 70 rokmi.

Inscenáciu režijne pripravila renomovaná divadelná a televízna režisérka Soňa Ferancová, ktorá tvorí najmä pre činoherné divadlá v Bratislave (Slovenské národné divadlo, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo Aréna, Divadlo GUnaGU…). Motýľ na anténe sa v jej réžii stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu ľudí k vzťahom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov. Režijná poetika Sone Ferancovej je napriek jej činohernému zameraniu typická postupmi nevšednými pre činohru. Originálne divadelné kusy rozprávajú svojbytným scénickým jazykom, využívajúcim rôznorodé výtvarné a pohybové riešenia, hyperbolu, štylizáciu a znakový jazyk. Režisérka sa v poslednom období zameriava najmä na tvorbu komédií. Soňa Ferancová režíruje po prvýkrát v Banskej Bystrici a v Bábkovom divadle na Rázcestí.

Premiéra inscenácie Motýľ na anténe sa uskutoční v piatok 26. októbra o 19.00 hodine v sále Bábkového divadla na Rázcestí. Prvá repríza inscenácie sa koná v utorok 30. októbra v tom istom čase.

Tvorivý tím:

Preklad: Michaela Homolová, scéna: Miriam Struhárová a.h., kostýmy: Simona Vachálková a.h., dramaturgia: Monika Tatarková, hudba: výber (Bedřich Smetana), réžia: Soňa Ferancová a.h.

Osoby a obsadenie: Janko: Filip Štrba, Mária: Anna Zemaníková, Svokra: Marianna Mackurová, Pán Bašta: Dodo Šamaj

Rezervácia vstupeniek na tel. č. 048/412 55 13, mailom: vstupenky@bdnr.sk, v pokladnici Bábkového divadla na Rázcestí, Skuteckého 14, Banská Bystrica.
Predaj online www.ticket-art.sk

TS: Monika Tatarková, foto: archív BDNR

Pozri tiež

PREDSTAVENIA BÁBKOVÉHO DIVADLA NA RÁZCESTÍ OČARILI BRUSEL

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) z Banskej Bystrice sa dňa 6. októbra prezentovalo v Bruseli. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *