Pozvánka na vernisáž výstavy Žena novej doby

Pozývame vás na výstavu Žena novej doby v Galérii Parter BSC ul. A. Gwerkovej-Göllnerovej 6, Banská Štiavnica od 18. mája do 30. júna 2019

Návrat Alžbety Gwerkovej- Göllnerovej do Banskej Štiavnice

„Som presvedčená, že keby som svoju prácu vydala po francúzsky alebo po anglicky, ocenili by ju. Ale nariekať netreba. Nie som sama v takej situácii. Je to len jeden moment z tradičného zápasu úsilia o priblíženie sa k svetovosti  s domácimi malými pomermi a úzkymi obzormi.“
Alžbeta Gwerková-Göllnerová

Najskôr zakázali knihu, potom zavraždili jej autorku.
Dr. Alžbeta Gwerková – Göllnerová (1905-1944) prišla koncom tridsiatych rokov minulého storočia do Banskej Štiavnice ako manželka známeho maliara Edmunda Gwerka. Už tento fakt vzbudzoval veľký záujem. Aká je tá, ktorú si majster po mnohých ľúbostných vzťahoch konečne vyvolil? Nepodobala sa miestnym kráskam a jej názory na úlohu ženy v spoločnosti boli v rozpore so silnejúcou klérofašistickou orientáciou slovenských politických elít. Doktorka Gwerková po štúdiu na Karlovej univerzite v Prahe a stáži na parížskej Sorbonne opustila sľubne sa rozbiehajúcu kariéru na Komenského univerzite v Bratislave a začala učiť na banskoštiavnickom Gymnáziu Andreja Kmeťa.

Bola autorkou a editorkou obsiahlej knihy Žena novej doby, zameranej na výchovu demokratickej ženy, ktorá vyšla v dvoch vydaniach. Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1938 však knihu zakázali. Dr. Alžbeta Gwerková- Göllnerová sa pustila aspoň do demokratickej výchovy mládeže. Vzbudzovala nadšenie svojich študentov a študentiek a nenávisť niektorých prorežimných kolegov. Po vypuknutí Slovenského národného povstania na jeseň roku 1944 sa angažovala v miestnom antifašistickom odboji. Zatkli ju a skončila v masovom hrobe v Kremničke. Výstava vychádza z nových archívnych výskumov a rozhovorov s pamätníkmi. Ponúka prvé obsiahlejšie stretnutie so ženou, ktorá pozitívnym a progresívnym spôsobom ovplyvnila život nielen v Banskej Štiavnici. Osobnosť Dr. Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej si budeme prostredníctvom špeciálnych bannerov pripomínať aj na desiatich miestach spojených s jej životom v Banskej Štiavnici a okolí, v Banskej Bystrici, Kremničke a v Bratislave.

Otvorené:
Výstava je prístupná od 18. mája do 30. júna 2019 v dňoch:

  • štvrtok a piatok 13.00 hod. – 17.00 hod.
  • sobota a nedeľa 14.00 hod. – 18.00 hod.
  • individuálne podľa dohody

Sprievodné podujatia:
– lektorské sprievody kurátoriek podľa dohody (termíny nájdete na FB stránke výstavy)
– workshop pre študentov stredných škôl (Si žena/muž novej doby? s Dr. Gabrielou Dudekovou z Historického ústav u SAV v Bratislave)

Zdroj a foto: Slovenské banské múzeum, Petra Páchniková

Pozri tiež

V sobotu 24. augusta budeme hostiť v rámci turnaja dvoch súperov

V sobotu 24. augusta sa uskutoční turnaj troch mužstiev pod názvom MIBA FUTSAL CUP 2019 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *