Pozvánka na výstavu NAPRIEK / NAPRIEČ

Sedem individuálnych tvorivých programov nespojila do jedného celku táto výstava, ale v prvom rade pedagogický kolektív katedry Maľby Akadémie umení v Banskej Bystrici. Sedem odborníkov a sedem umeleckých portfólií je referenčným rámcom pre budúcich adeptov a záujemcov o maliarske vzdelanie na stredoslovenskej akadémii.

Rôznorodosť jednotlivých osobností ponúka študentom maľby nevyhnutnú variabilitu pohľadov a prístupov. Variabilita je aj ústredným motívom výstavy v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici, ktorá nie je tematickým ani časozberným projektom, ale aktuálnou sondou a prierezom diania v tvorbe viacgeneračnej skupiny maliarov. Vystavujúci budú: Štefan Balázs, Jana Farmanová, Milan Hnat, Ľudovít Hološka, Rastislav Podoba, Ján Triaška a Vlad Yurashko.

Maliarske diela budú vo vzájomnej susedskej interakcii, spolupráci či kontrapozícii, v symbolickej rovine presne tak, ako sa stretávajú či rozchádzajú, dopĺňajú alebo vylučujú názory a postoje ich autorov – umelcov a pedagógov. Do výberu sa primárne dostali najmä diela z posledných rokov, prevedené v niektorej z „klasických“ techník maľovania.

V prípade možnosti voľby boli vybraté menej expresívne a v kolorite stíšené maľby, aby sme sa vo výsledku priblížili k harmonickému vyzneniu celku tejto reprezentatívnej výstavy a spolupráce.

Vernisáž sa uskutoční 12. 10.  o 17:00 hod. v Slovenskom banskom múzeu, Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Výstava potrvá do 1. 12.

TS: Petra Páchniková, ilustračné foto: tasr

Pozri tiež

SVOJE OBRAZY PRVÝKRÁT NA SLOVENSKU PREDSTAVIL VADYM SHAMANOV

Vo Fashion Point Café sa konala výstava prešpikovaná džezom a ukrajinskými pochúťkami   Ukrajinski výtvarníci …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *