Pozvánka na výstavu o tvorbe a živote Edmunda Gwerka

Galéria Jozefa Kollára (GaJK), ktorá je súčasťou Slovenského banského múzea (SBM), sa pripravuje na otvorenie výstavy Edmunda Gwerka: Paralely a paradoxy.

Tento projekt mal svoju premiéru v prvej polovici roka 2021 v Galérii Mesta Bratislavy (výstava bola nainštalovaná ešte koncom roka 2020, ale pandémia zabránila jej otvoreniu), druhé pokračovanie v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici (Júl – September 2021) a po roku sa diela a množstvo predmetov z pozostalosti Edmunda Gwerka sťahujú do jeho rodiska, Banskej Štiavnice. Mnohé z diel a pozostalosti sa vracajú týmto aj do svojej domovskej inštitúcie – SBM/GaJK. Hoci je výstava niečo ako „reprízou“ predchádzajúcich, bude súčasne aj unikátnou. Obrovská výstavná sála GaJK poskytne vzdušný priestor pre architektúru výstavy, ktorej autorom je Jakub Kopec, a priľahlé menšie klenbové sály miesto, kam sa návštevník môže utiahnuť a precítiť momenty zo života umelca a jeho manželky.

Ako píše kurátorka výstavy Zsófia Kiss-Szemán:

„Výstava Edmund Gwerk – Paralely a paradoxy predstaví 80 autorových vrcholných diel, podáva obraz o celej jeho tvorbe od dvadsiatych do štyridsiatych rokov 20. storočia. Prostredníctvom stovky fotografií a dobových dokumentov sa návštevníčky a návštevníci môžu oboznámiť so životnou dráhou tohto významného predstaviteľa medzivojnového maliarstva na Slovensku, ako aj jeho manželky, významnej literárnej vedkyne Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej.“

Súčasťou výstavy je aj intervenčné dielo Matúša Lányiho reagujúce na tvorbu tohto vynikajúceho banskoštiavnického umelca.

Kurátorka výstavy, Zsófia Kiss Szemán, ponúka divákovi novú interpretáciu tvorby Edmunda Gwerka nielen na výstave. Výsledky svojho vedeckého výskumu publikovala aj v monografii: Edmund Gwerk, ktorú si návštevník môže zakúpiť priamo v galérii.

  • Účasť na vernisáži 22. 10. prisľúbil aj Minister životného prostredia p. Ján Budaj.
  • Výstava Paralely a paradoxy potrvá v Galérii  Jozefa Kollára do 30. januára 2022.
  • Galéria Jozefa Kollára je otvorená v stredu až nedeľu, od 9:00 do 17:00 hod.

Výstavu finančne podporilo Mesta Banská Štiavnica. Tešíme sa na Vašu návštevu!

Maliarska cesta Edmunda Gwerka (1895 Banská Štiavnica – 1956 Bratislava) sa po akademických štúdiách v Budapešti v dvadsiatych rokoch minulého storočia postupne vykryštalizovala do podoby mysticizmom podfarbeného neskorého expresionizmu vyjadrujúceho živelnú silu prírody a panteistický obraz sveta dokonalej symbiózy človeka, prírody a kozmu. Slovenský kraj, najmä štiavnické hory a Sitno, ho inšpirovali k veľkolepým vírivým krajinomaľbám, maliarskym symfóniám pripomínajúcim dynamické krajinárske vízie. Gwerk bol mimoriadne komplikovanou umeleckou osobnosťou. Spájali sa v ňom rozporuplné túžby a vlastnosti a protichodné boli aj jeho zámery a ciele. Svoj život žil naplno, či už v úplnej samote v štiavnickej prírode alebo vo víre diania v európskych mestách. Zasadzoval sa za autentickú tvorbu, obhajoval tvorivú silu a individualitu a neústupčivo bojoval proti diletantizmu a gýču. Intelekt bol rovnako dôležitou súčasťou jeho tvorby ako intuícia. Cieľom výstavy je ponúknuť novú interpretáciu umelcovej tvorby na základe hĺbkového vedeckého výskumu, ktorého výsledky boli publikované formou monografie.

Galéria Jozefa Kollára, Silvia Herianová

Pozri tiež

Slovenská republika potrebuje užšiu spoluprácu s ázijskými krajinami

„Posledné desaťročia sa vyznačujú postupným presunom geopolitického a ekonomického ťažiska svetovej politiky do indicko–pacifického regiónu. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *