Pozvánka na výstavu venovanú ozdobám a šperkom z rastlinných materiálov

V jesennom období žiari príroda svojimi najkrajšími farbami a aj obyčajná prechádzka lesom môže byť priam umeleckým zážitkom. Semená a plody rastlín poslúžili i na výrobu skutočných umeleckých diel, ozdôb, ktoré nestrácajú v priebehu vekov nič zo svojej krásy, pôvabu a jedinečnosti. Od 8. 11. 2018 do 24. 2. 2019 môžu všetci milovníci prírody navštíviť v priestoroch Tihányiovského kaštieľa nádhernú výstavu venovanú ozdobám a šperkom z rastlinných materiálov RASTLINNÁ RÍŠA – TAJUPLNÁ ŠPERKOVNICA, Pôvabné plody a semená v tvorbe ozdôb. Autorkami  výstavy sú doc. RNDr. Ľudmila Illášová, PhD. a  RNDr. Helena Šípošová, CSc., ktoré sa zaoberajú štúdiom, zberom i prezentáciou šperkov a ozdôb z rastlinných materiálov.

Z trópov, našich lesov ale aj kuchynských skriniek

Materiál, ktorý ponúka rastlinná ríša, je mimoriadne pestrý. Okrem dreva v ňom dominujú najmä plody a semená a škála jedinečných ozdôb vytvorených z prírodného materiálu je veľmi široká. Výstava prezentuje originálne prírodné „šperky“, a to nielen z depozitov múzeí, ale aj z tvorby súčasných autorov. Slovenské národné múzeum – Etnografické múzeum v Martine poskytlo kolekciu ozdôb z rastlinného materiálu zo zbierky Milana Rastislava Štefánika.

Tvorcovia exponátov zahraničného pôvodu sú zväčša anonymní a sú nimi predovšetkým šikovní miestni obyvatelia, ktorí sa živia ich predajom. Na výstavu zapožičali originálne výrobky aj viacerí súkromní majitelia, ktorí si vzácne suveníry priniesli z rôznych cestovateľských či misionárskych ciest.

Výstava ponúka širokú ukážku ozdôb z najrôznejších odvetví života a kultúry i z rôznych kútov sveta. Osobitná expozícia je venovaná napríklad modlitbovým a meditačným šnúram s ukážkou ružencov a iných predmetov, ktoré sa používajú pri duchovných a meditačných úkonoch. Pozornosť upútajú aj prírodné šperky z plodov a semien jedovatých druhov rastlín, ktoré sa už oddávna využívali v ozdobnej tvorbe kvôli ich zaujímavému vzhľadu alebo pri rôznych obradoch. Svojský ozdobný potenciál poskytujú i plodiny, ktoré sa bežne vyskytujú v každej domácnosti: fazuľa, cícer, tekvica, uhorka, kukurica, slnečnica, ale aj kávové zrná či rôzne koreniny. Množstvo ďalších pôvabných ozdôb, ktoré ukrýva jedinečná prírodná šperkovnica, bude zdobiť Tihányiovský kaštieľ od 8. 11. 2018.

TS: Martina Saktorová, foto: archív SSM

Pozri tiež

STREDOSLOVENSKÉ MÚZEUM OTVÁRA TRI EXPOZÍCIE

Vďaka priaznivému vývoju situácie a postupnému ovoľňovaniu bezpečnostných opatrení môžu svoje brány otvoriť aj kultúrne inštitúcie. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *