Pozvánka pre dospelých do Bábkového divadla na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici hrá aj budúci týždeň mladým ľuďom a dospelým divákom a diváčkam. Podujatia pre dospelé publikum sú na programe v pravidelných hracích časoch – v utorok a stredu o 19.00 hodine.

Utorok 19. február bude špecifickým dňom. BDNR po prvýkrát verejne uvedie scénickú miniatúru Dve dvaja, ktorá je pokračovaním ľudskoprávneho projektu Demokratická živá knižnica pre školy (podporené Ministerstvom spravodlivosti SR). Dve dvaja je názov publikácie Inštitútu ľudských práv, ktorá sa venuje zvyšovaniu povedomia o právach LGBTI komunity. Performancia tlmočí autentické slová mladých ľudí, ktorí sa vyjadrujú k svojim pocitom a myšlienkam v súvislosti s vlastnými partnerskými túžbami a neštandardou rodovou identitou. Slová sú spojené so silnou akusticko-vizuálnou zložkou, ktorá vznikla v spolupráci s mladou výtvarníčkou Viktóriou Jehlárovou (zároveň interpretkou performancie). Predstavenie artikuluje témy tolerancie párov rovnakého pohlavia a ľudí s inou rodovou identitou.

Projekt Demokratická živá knižnica pre školy je venovaný študentom a študentkám stredných škôl v Banskobystrickom kraji. Performancia bude uvedená priamo medzi študentami/kami v triedach.

V stredu 20. februára sa k slovu dostáva minulosť, ktorá je súčasnosti bližšie ako si mnohí z nás myslia…. Amália je Rumunka. Žena, ktorej život sa odvíjal na pozadí prelomových udalostí rumunskej histórie – skončenie druhej svetovej vojny, komunistický prevrat a vznik Rumunskej ľudovej republiky, kolektivizácia, vznik Rumunskej socialistickej republiky, diktatúra Nicolea Ceausescu, revolúcia v r. 1989… Život ženy vyskladaný z osudov mnohých rumunských žien inšpiroval súčasnú rumunskú autorku Alinu Nelegu k napísaniu (mono)drámy Amália dýcha zhlboka. Hra bola ocenená prestížnymi medzinárodnými oceneniami.

V osude Amálie je zosobnený osud miliónov ľudí, obyvateľov a obyvateliek bývalého východného bloku, ku ktorému patrilo aj Slovensko, resp. Československo. V réžii vynikajúceho režiséra Mariána Pecka zaznievajú dôležité slová v obrazotvornom prostredí scénických metafor. Moderný javiskový jazyk prenáša závažné posolstvo až k emocionálnemu stredu zúčastnených divákov/čok. Inscenáciu venuje tým, ktorí vravia, že bolo dobre…

Hlavnou predstaviteľkou Amálie je herečka Mária Šamajová, ktorá v BDNR stvárnila desiatky rolí v inscenáciách pre detské i dospelé publikum. Interpretácia postavy Amálie je jej vrcholným dielom. Herečkin umelecký výkon vysoko ohodnotili divadelní kritici a publicisti:

„… nadaná herečka Mária Šamajová prináša „vzdušnú“ inscenáciu plnú tvorivosti, divadelnej emócie, komunikácie s divákom a hereckej geniality.“

(Kultura.pravda.sk, 17. 12. 2018)

 Pri tejto príležitosti sa BDNR pripája k výzve #10yearchallenge. 10 ročné obdobie transformuje na 30 (a viac) rokov. Do výzvy sa zapojíte zaslaním fotografie s niekým, kto prežil obdobie vlády KSČ. Foto zasielajte na profil FB Bábkového divadla na Rázcestí alebo do správy. Divadlo každého challengmena a challengirl odmení 2 vstupenkami na predstavenie v 50% zľave.

Rezervácie vstupeniek: 048/412 55 13, vstupenky@bdnr.sk, www.bdnr.sk, predpredaj online: www.ticket-art.sk

TS: Monika Tatarková, foto: archív BDNR

Pozri tiež

IKONICKÁ INSCENÁCIA ŠTÚDIA T.W.I.G.A. MOCAD(R)ÁMY POSLEDNÝKRÁT NA SCÉNE BDNR

Mocad(r)ámy vznikli ako druhý titul ženského divadelného Štúdio T.W.I.G.A., ktoré od r. 2007 fungovalo pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *