Pozvánka: Prehliadka detských folklórnych skupín v obci Dobrá Niva

V Dobrej Nive bude unikátna prehliadka regionálnej výchovy a tradičnej ľudovej kultúry materských a základných škôl. Akciu pod názvom Regionálne pexeso organizuje Združenie pedagógov zo škôl s regionálnou výchovou v spolupráci so ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického v Dobrej Nive.

Združenie má 20 ročnú históriu a zastrešuje 30 škôl, ktoré majú zaradenú vo svojom výchovno – vzdelávacom programe Regionálnu výchovu ako vyučovací predmet alebo krúžok a systematicky sa venujú výchove detí v tejto oblasti. Členskými školami sú školy prevažne zo stredného a severného Slovenska (Podpoľanie, Orava a Kysuce). Naším cieľom je osloviť ďalšie materské a základné školy v rámci celého Slovenska tak, aby sme si vymieňali skúsenosti a vzájomne sa spoznávali, vzdelávali sa a prizývali si odborníkov z pedagogických fakúlt a osvetových stredísk.

Na Regionálnom pexese v Dobrej Nive budú dňa 24.5.2019 do Združenia prijaté ďalšie dve základné školy: ZŠ Jána Drdoša vo Vígľaši a ZŠ Jozefa Horáka v Banskej Štiavnici. Tieto školy obdržia certifikáty s názvom „Škola s regionálnou výchovou“, ktoré majú päťročnú platnosť a obnovujú sa preukázaním regionálnych aktivít v škole a vo svojej obci.

V programe v Dobrej Nive vystúpi 10  detských folklórnych súborov zo:

  • ZŠ Mateja Bela Funtíka Očová
  • ZŠ Malatiná, ZŠ Likavka
  • ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického Dobrá Niva
  • ZŠ Petra Škrabáka Dolný Kubín
  • ZŠ Jozefa Horáka Banské Štiavnica
  • ZŠ Jozefa Hanulu Liptovské Sliače
  • ZŠ Sama Cambela Slovenská Ľupča
  • ZŠ s MŠ Štefana Žáryho Poniky
  • ZŠ Hliník nad Hronom

Spolu 180 detí, 60 učiteľov a rodičov.

V stánkoch žiaci predstavia tradičné remeslá v jednotlivých regiónoch. Napríklad žiaci z Dobrej Nivy budú v stánku ponúkať tradičné dobronivské špeciality ako štrúdle, pagáče, kraple a iné dobroty.

Záštitu nad Regionálnym pexesom v Dobrej Nive prevzala poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Mgr. Eva Smolíková. Akcie sa zúčastnia aj predstavitelia Matice slovenskej, zakladajúci členovia združenia a iní pozvaní hostia. Akcia je verejnosti voľne prístupná.  www.regioskoly.sk  

Zdroj a foto: TS Mária Slosiariková

Pozri tiež

V sobotu 24. augusta budeme hostiť v rámci turnaja dvoch súperov

V sobotu 24. augusta sa uskutoční turnaj troch mužstiev pod názvom MIBA FUTSAL CUP 2019 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *