Pozvánka : Víkend s fotografiou 2019

Vlani sme napísali, že fotografia sa mení… tento rok ideme ešte ďalej a dovolíme si tvrdiť, že fotografia môže meniť svet.

Už dávno to nie je len klubová záležitosť pre pár vyvolených – fotografia denne vstupuje do bežných životných udalostí. Prečo by nás nemohla meniť – neplatí, že svet je v rukách mocných, svet je o našej osobnej zodpovednosti. Víkend s fotografiou si vždy potrpel na dramaturgiu, prácu s témou a až potom hľadal fotografov, ktorí najlepšie odpovedajú tematickému zadaniu. Keď sme vlani mali možnosť stretnúť pána profesora Štreita, túto ikonickú osobnosť stredoeurópskej fotografie, bolo rozhodnuté.

Urobili sme výnimku a ušili program na telo autorovi. Jindřich Štreit je humanistický fotograf, svojím obsahom aj formou. Jeho fotografie nie sú dokonalé, ale výnimočná je práca na nich. Každá zo spracovávaných tém, ktorú uchopil, spracoval ľudsky, povedané štepkovskou terminológiou – cítiť z nej človečinu. Výstava Mobilný hospic, ktorá je jeho zatiaľ poslednou umeleckou výpoveďou, spracováva tabuizovanú tému. “Bystrica” bude premiérovým slovenským mestom.  Smrť nám bola nadelená už do vienka, napriek tomu nám celý život napĺňa obavami a strachom. Pri koncipovaní programu Víkendu s fotografiou, jeho prezentačnej časti, sme začali skloňovať slovo smrť, aby to nebolo len o strachu a obavách z nepoznaného a istým spôsobom konečného. Účastníci, okrem spomínanej výstavy, si budú môcť pozrieť aj projekt oravského fotografa Jara Sýkoru, ktorý zachytáva ľudí na sklonku ich životov, kedy je paradoxne deň dlhší ako večnosť. Tento “martinčekovsky” vyladený fotograf, má osud podobný profesorovi Štreitovi, ale o tom viac na ich prvom spoločnom stretnutí v piatok  29.11. v programe Víkend začína – stretnutie. Radi by sme vás pozvali aj na iné programové bloky, ktoré budú rozvíjať tému tohto ročníka. Práve so strachom a obavami sa naučíme popasovať sa s noblesou.

V prvý večer chceme s témou pracovať sociálne i nebáť sa vysloviť svoje posledné priania. Druhý deň bude zameraný prakticky. Na workshope, všetkých záujemcov, naši hostia naučia, aké je dôležité pracovať s pokorou a úctou. To neplatí len pre fotografovanie. Podvečer nás čakajú lahôdky: etnografické “posledné zbohom” a detská pošta naším drahým seniorom. V nedeľu si zacvičíme a nadviažeme na prednášku, ako pracovať so strachom, možno jóga zmení aj váš život. Potom Jindřich Štreit a Jaro Sýkora premietnu fotografie zo sobotného workshopu a popoludní zhodnotíme uplynulý Víkend s odkazom na ten nasledujúci.

TS Miroslav Zaťko, foto ilustr.red.

Pozri tiež

Pozvánka na výstavu autorskej dvojice Mrvová – Halász pod názvom Do jadra vulkánu

Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára srdečne pozývajú na otvorenie výstavy autorskej dvojice Mrvová …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *