„Pre učiteľov do 5. marca viac urobiť nemôžeme“

Premiér Robert Fico (Smer-SD) dnes vyhlásil, že vláda do 5. marca, teda do parlamentných volieb, nemôže pre učiteľov, ktorí sa rozhodujú, že v pondelok 25. januára vstúpia do ostrého štrajku, nič viac urobiť. Oznámil to na Úrade vlády za účasti ministra školstva Juraja Draxlera.

Premiér v dnešnom vyhlásení poukázal na to, že jeho vláda v rokoch 2006 až 2010 zvýšila platy učiteľov o 26 percent, v rokoch 2012 až 2016 o ďalších 22 percent, pričom pripomenul, že posledné zvýšenie o štyri percentá si nájdu učitelia vo výplate za tohtoročný január.

„V žiadnej inej profesii vo verejnej správe neboli v rokoch 2012 až 2016 tak zvyšované platy, ako učiteľom,“

zdôraznil premiér. Potvrdil tiež, že pokiaľ bude jeho strana po marcových parlamentných voľbách súčasťou novej vlády, tak má záujem pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov.

„Rovnako tak oficiálne deklarujem, že zástupcovia učiteľov sa môžu aktívne zúčastniť na tvorbe časti programového vyhlásenia, ktoré sa bude týkať školstva,“ dodal.

V prípade ohláseného štrajku Fico upozornil, že táto iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný predvolebný a politický kontext. Vyhlásil zároveň, že nebude na nikoho apelovať, aby sa štrajku nezúčastnil. Podľa jeho slov by bolo však najlepšie, ak by sa po takmer 3-týždňových zimných prázdninách opäť naplno rozbehlo vyučovanie.

„Preto je v tejto chvíli, keď sa učitelia rozhodujú, či pôjdu alebo nepôjdu do štrajku, čestné im oznámiť, že keďže moja vláda zvýšila počas dvoch vlád platy o takmer 50 percent a legislatívny proces je v tomto volebnom období uzavretý, že viac pre nich do 5. marca urobiť nemôžeme,“ povedal Fico.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

V Nemecku sa začal štrajk pilotov a palubných sprievodcov Ryanairu

Piloti a palubní sprievodcovia leteckej spoločnosti Ryanair v Nemecku vstúpili v stredu o 3.00 h …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *