PREDSTAVENIA BÁBKOVÉHO DIVADLA NA RÁZCESTÍ OČARILI BRUSEL

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) z Banskej Bystrice sa dňa 6. októbra prezentovalo v Bruseli. Divadlo uviedlo dve predstavenia zo svojho repertoáru pre deti v Divadle na Tombergu, v priestore radnice bruselskej mestskej časti Woluwe St. Lambert. Bábkodivadelný deň bol venovaný slovenským a belgickým rodinám žijúcim v európskom hlavnom meste. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci so Slovenským veľvyslanectvom pod názvom „Nedeľa s bystrickými bábkami.“

Akcia začala o 10.00 hodine predstavením Dve rozprávky na brušku. Predstavenie vzniklo na motívy 2 staročeských príbehov rozprávkara K. J. Erbena – O Dobromilovi a Lenimírovi a O Jurkovi s kozou. V roku 2014 ho pre bystrické divadlo pohostinsky naštudovala česká režisérka Bela Schenková. Predstavenie zaznamenalo vynikajúci ohlas. Zaujalo (na bruselské pomery) netypickým prepojením tradičnej hry s marionetami, maskami a činohernou hrou herečiek. Hosťom predstavenia bol pán Dimitri Jageneau, riaditeľ bruselského divadla  Théâtre royal du Péruchet, člen medzinárodnej komisie a podpredseda belgického centra medzinárodnej bábkarskej únie UNIMA. Z vyjadrenia p. Jageneau:

„Nádherné predstavenie, úžasné herecké výkony, obdivuhodná scénografia a réžia. Najlepšie predstavenie pre deti, aké som v poslednej dobe mal možnosť vidieť. Päť hviezdičiek.“

Predstavenia sa zúčastnil aj pán Sébastien Kempenaers, riaditeľ bruselského divadla Les Coeurs de Bois. Účinkovali herečky BDNR Marianna Mackurová a Mária Šamajová.

Podujatie pokračovalo o 15.00 hodine predstavením Zamatový zajačik. BDNR hru uviedlo v júni 2019. Išlo o slovenskú premiéru svetoznámej rozprávky anglo-americkej autorky Margery Williams Bianco The velveteen rabbit v prvom slovenskom preklade. Inscenácia je sólo hrou herečky Márie Šamajovej, ktorá prepája princípy bábkového divadla, animáciu, hru s bábkou/hračkou s činohernou interpretáciou. Dielo režijne naštudovala domáca tvorkyňa Iva Š. Príbeh o tom, ako sa hračky môžu stať skutočnými oslovil bruselské rodiny najmä svojou nežnou atmosférou:

„Krásne predstavenie. Veľmi jemné, pravdivé a zábavné zároveň. Veľká vďaka.“

Predstavení sa zúčastnilo 170 detí a rodičov.

Podujatie Nedeľa s bystrickými bábkami sa konalo v rámci projektu Prvá slovensko-belgická spolupráca v oblasti oblasti bábkového divadla, ktoré z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. V rámci projektu sa uskutočnili stretnutia s belgickými bábkarmi. Cieľom stretnutí boli prezentácia medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica TOUR a nadviazanie bilaterálnych spoluprác s danými divadlami. BDNR na stretnutiach zastupovala dramaturgička Monika Tatarková.

Za stranu Veľvyslanectva sa na príprave akcie podieľali predovšetkým kultúrne atašé Kristína Hauserová a Andrea Jančová. Za BDNR akciu pripravovala riaditeľka Iveta Škripková v spolupráci s produkciou divadla.

Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj.

TS BDNR

Pozri tiež

IKONICKÁ INSCENÁCIA ŠTÚDIA T.W.I.G.A. MOCAD(R)ÁMY POSLEDNÝKRÁT NA SCÉNE BDNR

Mocad(r)ámy vznikli ako druhý titul ženského divadelného Štúdio T.W.I.G.A., ktoré od r. 2007 fungovalo pri …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *