Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila sociálny podnik BBSK v Rovňanoch

Agro-drevinový sociálny podnik, ktorý v Rovňanoch zriadil Banskobystrický samosprávny kraj, navštívila včera prezidentka Zuzana Čaputová. Hlavnou témou stretnutia bolo zamestnávanie znevýhodnených a aktivity, ktoré kraj v tejto oblasti v regióne vyvíja.

Prehliadku sociálneho podniku v obci Rovňany v poltárskom okrese včera v sprievode predsedu BBSK Jána Luntera a krajského špecialistu na sociálnu ekonomiku Milana Vaňa absolvovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Sociálny podnik, ktorý zriadil a úspešne prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj, si prezidentka vybrala ako miesto svojej návštevy najmä preto, že jeho poslaním je dávať prácu znevýhodneným v prepojení na poľnohospodárstvo, ekológiu i vzdelávanie.

„Agro-drevinový sociálny podnik je výsledkom spolupráce s obcou Rovňany a SOŠ Poltár. Aktuálne tu zamestnávame jedenásť ľudí, z toho osem je znevýhodnených na trhu práce, pričom dvaja z nich sú aj zdravotne postihnutí. V sociálnom podniku vykonávajú odbornú prax študenti blízkych stredných škôl, úrodu z neho, ktorá je dopestovaná ekologicky, dodávame do našich škôl a zariadení sociálnych služieb,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

„Sociálny poľnohospodársky podnik v Rovňanoch je úspešným príkladom toho, ako sa prostredníctvom sociálnej ekonomiky dá vytvoriť cesta na trh práce a dôstojný život práve ľuďom, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, zdravotne postihnutí alebo inak znevýhodní,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Najväčšou pýchou sociálneho podniku v Rovňanoch je ovocný sad, ktorý v päťdesiatych rokoch slúžil ako šľachtiteľská a genetická stanica.

„Keď som už ako župan navštívil tento región, sadu hrozil zánik. Jablká a hrušky tu rastú už od roku 1950, z pôvodne vysadených približne 1300 stromov však bola takmer polovica poškodená rôznymi chorobami či stratou produkcie. Sad sme po dvoch dekádach, kedy sa oň prakticky nikto nestaral, omladili a vysadili päťsto nových stromov,“

doplnil Ján Lunter.

V minulom roku začal sociálny podnik s pestovaním cesnaku, vlaňajšia úroda dosiahla 2,36 tony. Tento rok sa k nemu pridalo 700 sadeníc malín i levanduľa, ktorej kvety sú obľúbenou potravou pre včely. Ich chov sa v Rovňanoch rozbieha tiež tento rok, sadenicu levandule vysadila priamo na poli aj prezidentka, ktorá sa tu stretla tiež so zamestnancami sociálneho podniku.

„Sociálne podnikanie je cestou, ako úspešne rozvíjať región, bojovať s nezamestnanosťou, zvyšovať atraktivitu obcí a najmä prispieť k pozitívnej spoločenskej zmene. Je to šanca na zamestnanie aj pre ľudí, ktorí sú zo znevýhodneného prostredia a ktorí stratili či nikdy nenadobudli pracovné návyky,“

povedal Milan Vaňo z Rozvojovej agentúry BBSK.

Okrem sociálneho podniku v Rovňanoch má kraj aj registrovaný stavebný sociálny podnik so sídlom v Brezne a vytvoril Agentúru práce BBSK, ktorá od roku 2019 pôsobí v Lučenci.

„Jej poslaním je práca s dlhodobo nezamestnanými a kraj ju založil spolu s organizáciou Človek v ohrození. Ku koncu minulého roka mala v evidencii 109 klientov, s ktorými zamestnanci agentúry individuálne pracujú podľa ich potrieb. Služby agentúry práce boli využité aj pri hľadaní výpomoci do karanténnych centier, do zariadení sociálnych služieb či pri plošnom testovaní na COVID-19. Ku koncu roka 2020 získalo vďaka agentúre platené zamestnanie 89 ľudí,“

povedal Ján Lunter.

BBSK sa snaží systémovo pracovať aj so žiakmi už na základných a neskôr stredných školách a prepájať svoje vzdelávacie inštitúcie so zamestnávateľmi tak, aby z nich vychádzali absolventi, ktorí si na trhu práce nájdu uplatnenie.

„Prišli sme s projektom Regionálnych centier kariéry, ktoré sieťujú kariérnych a kariérových poradcov na základných a stredných školách s rodičmi a zamestnávateľmi. Túto našu aktivitu si všimla aj dánska nadácia Velux Foundations, od ktorej sa nám podarilo získať grant v sume 800-tisíc eur. Prvé takéto centrum kariéry už od vlaňajška funguje vo Zvolene, tento rok sa k nemu pridávajú ďalšie, v okresných mestách,“

uzavrel Ján Lunter.

TS BBSK, Lenka Štepáneková, foto : Andrej Brummer

Pozri tiež

Archeológia v Stredoslovenskom múzeu priblíži spôsoby odievania v dávnej minulosti

Móda je neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od nepamäti. Neustále sa vyvíja a odzrkadľuje aktuálne obdobie. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *