Pri výskume na Zámčisku sa našli predmety z doby kamennej

Plánovaný archeologický výskum v lokalite Zámčisko nad popradskou mestskou časťou Kvetnica priniesol prvé nálezy. Podľa primátora mesta Poprad Jozefa Švagerka ide o viacero predmetov pochádzajúcich z doby kamennej, železnej či bronzovej a z 15. storočia. Samospráva plánuje lokalitu zatraktívniť a poodhaliť jej historickú minulosť aj vybudovaním turistickej rozhľadne.

Archeológovia našli v lokalite čepeľový nožík z doby kamennej, keramiku zo staršej doby železnej, kruhovú bronzovú náušnicu z doby bronzovej, prípadne zo staršej doby železnej. Švagerko dodal, že z 15. storočia je pár železných ostrôh, hlinený gotický pohár, železné lyžice, podkovy, nožíky, úlomok z kosáka, klince, zubadlá z konského postroja, ale aj ráfy z kolies vozov a závlačky.

Archeologický výskum tu nariadil krajský pamiatkový úrad na ploche 13 krát 13 metrov.

Archeológovia sú spokojní a keď sú spokojní oni, tak musím byť spokojný aj ja,“ povedal popradský primátor.

Podľa archeológov v minulosti na tomto území žili nielen poľnohospodári, ale aj baníci a remeselníci, pričom oblasť bola osídľovaná od mladšej doby kamennej. Popradská radnica už dávnejšie avizovala, že chce do mestskej časti Kvetnica prinavrátiť život a sprístupniť ju pre verejnosť. Na Zámčisku by mala vzniknúť vyhliadková veža, ktorá tu stála už v minulosti. Podľa Švagerka tu budú môcť ľudia obdivovať krásu okolia a v prípade priaznivého počasia aj výhľad na celý Spiš.

Počas archeologického výskumu sa sem môžu prísť pozrieť a uvidia, ako taký prieskum prebieha a čo všetko je na to potrebné,“ dodal Švagerko.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *