Prvá Lesná škola na Slovensku v Brezne

V Horehronskom múzeu v  Brezne prezentovali výstavbu prvej Lesnej školy na Slovensku pri príležitosti výstavy Ľudia a lesy. Stalo sa tak v piatok 10.4.2015 a účasť prisľúbili štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja Jozef Spevár, bývalý minister školstva a terajší predseda parlamentu Peter Pellegrini, no zo zdravotných a iných dôvodov sa nakoniec nezúčastnili.

_DSC0792_DSC0841

Hlavný organizátor – pán Milan Dolňan, riaditeľ mestských lesov Brezno vyzdvihol spoluprácu či už s mestom Brezno, ako aj s Horehronským múzeom. Projekt prvej Lesnej školy pripravujú už dlhšie a chceli by takto priblížiť ľuďom veľký význam lesa nielen v minulosti, ale i dnes.  Lesná škola by sa mala vytvoriť v areáli bývalej kolkárne, ktorý je dnes opustený. Ak by teda tento zámer vyšiel, organizátori veria, že po vzore Brezna by sa mohli lesné školy otvoriť aj v ďalších mestách.

_DSC0784_DSC0805

V mesiaci lesov sa v Horehronskom múzeu koná výstava, ktorá je prezentáciou fotografií z lesníckou tématikou. Históriu lesníctva na vernisáži priblížila Ivica Krištofová, poverená riadením Horehronského múzea, ktorá zároveň pochválila spoluprácu s Lesmi mesta Brezno. Primátor Brezna Tomáš Abel vo svojom príhovore pripomenul, že úlohou mesta je v prvom rade les chrániť. Pri príležitosti otvorenia výstavy pochválil prácu riaditeľa mestských lesov, ako aj všetkých zamestnancov, ktorí chcú zrealizovať zámer vybudovania Lesnej školy v Brezne. Je chvályhodné ako mesto Brezno spolupracuje s lesmi. Lesný mestský úrad bol založený v roku 1887, bol dá sa povedať predchodcom dnešných Lesov mesta Brezna, ktoré sú dnes uznávané nielen v regióne, ale dokonca aj za hranicami Slovenska. Lesy mesta Brezno už v roku 2009 získali budovu bývalej kolkárne a v súčasnom programovacom období Program rozvoja vidieka je možné uskutočniť roky pripravovaný zámer na obnovu a vybudovanie areálu pre deti, mládež, seniorov a ďalšie záujmové skupiny občanov.

_DSC0794 _DSC0804 _DSC0807 _DSC0811 _DSC0816 _DSC0833 _DSC0843 _DSC0848 _DSC0858 _DSC0865

Hlavnou činnosťou bude lesná pedagogika, ktorú lesníci praktizujú bez zázemia na rôznych miestach už desať rokov. Ako príklady riešenia odprezentovali lesníci skúsenosti z viedenských mestských lesov a ich lesnej školy, tiež poznatky z edukatívnej činnosti v Maďarsku a Poľsku a predložili vizualizácie možných riešení.

„Ďakujem vám za doterajšiu prácu, v meste sme hrdí na to, ako naše lesy fungujú, ako sa im darí, výsledky z posledných rokov hovoria samé za seba. S pánom riaditeľom sme prerokovali ďalšie zámery, možné projekty do budúcnosti a zo strany mesta, myslím, že aj poslancov, budeme robiť všetko pre to, aby sa to vydarilo.“ povedal primátor Brezna Tomáš Abel

Riaditeľ Ústavu vzdelávania a lesníckeho poradenstva NLC Zvolen Milan Sarvaš vyslovil dve poďakovania, z toho prvé vedeniu mesta Brezna, Horehronskému múzeu a breznianskym lesníkom za to, že robia výstavu a druhé ďakujem znova breznianskym lesníkom a regionálnej tlači. Na záver vyslovil prianie k primátorovi a riaditeľovi lesov :

 ,,Verím, že tu budem o dva,tri roky stáť a pozerať sa na to ako sa bude prestrihovať páska a otvárať prvá Lesná škola na Slovensku.,,

Držíme palce, prídeme sa pozrieť.

(mp)

Pozri tiež

Foto: Fialový koberec kvetov ako z rozprávky

Každú jar sa lúka pri obci Bujakovo, neďaleko Brezna, premení na krásny fialový koberec. Obraz, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *