Rarita v Banskej Bystrici: „Panelák“ postavený na mestských hradbách

Zatiaľ čo v niektorých krajinách si historické opevnenia miest chránia, na Slovensku sa v čase nie tak dávnom stavalo „hlava-nehlava“.

V Banskej Bystrici nájdete jedno zvláštne miesto, o ktorom okrem obyvateľov tejto lokality vie málokto. Medené mesto bolo v dávnych časoch chránené mestskými hradbami a až osemnástimi baštami. Jeden z múrov mestských hradieb sa tiahne aj Dolnou Striebornou ulicou. Na jej dolnom konci sa stráca, aby sa objavil o niekoľko metrov ďalej v tráve a pokračuje zeleňou až kým „nenarazí“ na panelák.

Viac ako 400-ročný múr sa v tomto mieste stráca nielen v priestore, ale akoby aj v čase. Priamo na mieste, kde kedysi pokračoval, stojí dnes jeden z osemposchodových panelákov na ulici Terézie Vansovej. Smutné na jednej strane, no potešujúce na strane druhej, pretože sa nemuselo zachovať nič. V čase výstavby sa na historické hodnoty veľmi neprihliadalo.

Je to veľmi zaujímavé aj keď nenápadné miesto v blízkosti Strieborného námestia. Mestské hradby pokračujú aj o niekoľko metrov ďalej za panelákom a cestou, kde je múr dodnes zachovaný až do výšky niekoľkých metrov. Medzi ulicami M.Rázusa a Terézie Vansovej pokračuje múr za garážami ďalej smerom k Huštáku. Tam sa jeho zachovaná podoba končí a múr sa stráca. Ďalšie zachované časti mestských hradieb sa objavujú na začiatku Kuzmányho ulice a pozdĺž Štadlerovho nábrežia. Pri Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB Banská Bystrica sa múr opäť stráca…

Viac o mestských hradbách, baštách a bránach, ktoré chránili Banskú Bystricu pred mnohými rokmi, sa dozviete v ďalších pripravovaných článkoch.

Ak chcete vidieť miesto, o ktorom píšeme, stačí prejsť od Strieborného námestia k „Bystričke“ a na ulici Térezie Vansovej sledovať ľavú stranu. Tam kde sa stretáva kamenný múr s osemposchodovým panelákom, tam sa symbolicky stretáva minulosť so súčasnosťou. Či už vhodne, alebo nie, posúďte sami. Podľa miestnej obyvateľky bol múr často miestom detských hier, skrývačiek a mnohých dobrodružstiev v časoch, keď na Fortničke vyrastala spolu so svojimi rovesníkmi.

mp

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *