Reportáž z ukrajinského Donbasu predstaví Tomáš Forró aj v Banskej Bystrici

Knižná reportáž sa stáva na Slovensku čoraz populárnejším žánrom. Subjektívny pohľad na dianie vo vzdialených kútoch sveta vzbudzuje záujem publika natoľko, že na pole tohto žánru vstúpilo aj niekoľko slovenských autorov.

Jedným z nich je Tomáš Forró, ktorý svoju novú knihu Svadobný apartmán v hoteli Vojna predstaví v cykle Literárne disko už 23. mája.

Reportér Tomáš Forró dokázal na Ukrajine to, čo sa žiadnemu inému novinárovi nepodarilo. Získal si dôveru ľudí na oboch stranách frontovej línie Donbasu. Vzali ho k sebe, do zákopov aj do bytov, kde s nimi prežíval bombardovanie a kde mu rozprávali svoje osudy.

Podľa editora knihy Martina M. Šimečku, na počiatku mal Tomáš Forró zámer pokúsiť sa porozumieť záhade, ako vzniká vojna, pochopiť korene zla. Túto záhadu sa mu podarilo rozlúštiť, ale ako hovorí Šimečka, dokázal ešte oveľa viac. Napísal strhujúci ľudský príbeh, ktorý je natoľko nepravdepodobný, že môže byť len pravdivý.

Posledné dva roky Forró pôsobil v bojovej zóne východnej Ukrajiny, a to najmä na územiach kontrolovaných separatistami – ako jediný západný novinár, ktorý tam nepracuje pre ruskú propagandu. Vo svojej práci sa dlhodobo zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete a za svoju prácu získal množstvo novinárskych cien.

Literárne disko o knihe Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá vychádza vo vydavateľstve Denníka N, sa uskutoční 23. mája o 18:00 hod. v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10. Moderuje Rado Sloboda, vstup na podujatie je voľný.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jeho hlavným partnerom.

TS Literárna bašta, Slavo Sochor

Pozri tiež

V Banskej Bystrici vďaka spolupráci pribudnú prístroje na liečbu ťažko chorých detí

Občianske združenie SVETIELKO NÁDEJE spojilo sily s ROTARY klubom v Banskej Bystrici, prostredníctvom ktorého získalo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *