Robil si „srandu“, obvinili ho šírenia poplašnej správy

Vyšetrovateľ v Lučenci obvinil z prečinu šírenia poplašnej správy 44-ročného muža z Políchna v okrese Lučenec, informovala hovorkyňa KRPZ – BB Mária Faltániová.

V nedeľu (24.7.) krátko po polnoci, telefonicky oznámil zo svojho telefónneho čísla na linku tiesňového volania 158.

„…prišiel jeden pán, je ozbrojený a strieľa nám tu všade…z brokovnici… v Art bare v Lučenci na Železničnej ulici …. má aj granát pri sebe a také šikmé oči má…

Vedel, že to nie je pravda, čím v dôsledku rozširovania tejto poplašnej správy bezprostredne hrozilo nebezpečenstvo vážneho znepokojenia časti obyvateľstva mesta Lučenec.

Zmobilizované policajné hliadky po príchode na miesto oznámeného činu zistili, že v Art bare sa nachádzajú viaceré osoby, ku žiadnej streľbe tam nedošlo, ani sa tam žiadna takto podozrivá osoba so zbraňou a granátom v ruke  nenachádza, ani nenachádzala. Následným preverovaním zistili, že týmto oznamovateľom bol 44-ročný muž, ktorý mal svojom mobilný telefón s ktorého telefonoval pri sebe. Policajtom potvrdil, že telefonoval on, ale že si robil „srandu“. Následne boli vykonané výsluchy svedkov, ktorí sa v čase oznámeného skutku a príchodu hliadok nachádzali v bare. Po zabezpečení listinných materiálov a ich vyhodnotení, vyšetrovateľ po predchádzajúcom súhlase okresného prokurátora, zadržal podozrivú osobu. Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ obvineného umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie. Sudca okresného súdu vzal obvineného do väzby. Za tento skutok hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov.

Je potrebné zdôrazniť, že obvinený tento skutok spáchal v čase, kedy sa na územiach štátov Európskej únie stupňujú obdobne obvineným opísané útoky páchateľov na civilistov a takto obvinený spôsobil, že polícia SR musela vykonať opatrenia smerujúce k zabezpečeniu oznámeného miesta a v neposlednom rade opísal strelca, že je „so šikmými“ očami, pričom mohlo dôjsť k omylu v prípade vyskytnutia sa podobnej osoby v bare a v blízkosti baru a tým mohlo dôjsť k ohrozeniu nič netušiacej podobnej osoby a takto ju vystavil nebezpečenstvu, ktoré by mohlo vyplynúť z vykonaného zásahu políciou.

V súvislosti s týmto prípadom polícia vykonala domové prehliadky bytových priestorov u obvineného, pričom policajti našli rôzne veci s podozrením na extrémistický materiál, zelený rastlinný materiál, pričom nie je vylúčené, že ide o marihuanu a strelné zbrane a ich súčasti, ktoré držal aj napriek tomu, že nie je držiteľom zbrojného preukazu. Na základe toho vyšetrovateľ v Lučenci a v prípade podozrenia na extrémistický materiál vyšetrovateľ krajského riaditeľstva v Banskej Bystrici začali trestné stíhanie vo veci prečinu  prechovávania extrémistických materiálov, vo veci zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi a vo veci prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Zaistené veci aj zbrane boli zaslané na expertízne skúmanie a v súčasnosti čakáme na výsledky expertízy.

TS: Mária Faltániová, foto: tasr

Pozri tiež

NA MOL OPITÝ MOTORKÁR S POZITÍVNYM TESTOM NA KORONAVÍRUS MAL BYŤ DOMA

Peňažný trest už dostal, teraz mu hrozí trestné stíhanie. Na linku 158 prijali trenčianski policajti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *