Rozhodovalo sa o ďalších mestských dotáciách, tentokrát na cestovný ruch

Na včerajšom zasadnutí Komisie mestského zastupiteľstva pre regionálny rozvoj, medzinárodné vzťahy a cestovný ruch sa rozhodovalo o ďalších prostriedkoch z rozpočtu mesta, ktoré majú podporiť aktivity a podujatia, ktoré by mali podporovať rozvoj cestovného ruchu v meste Banská Bystrica.

V schválenom rozpočte na rok 2015 bolo vyčlenených spolu 15 000 eur pre túto komisiu, no komisia zatiaľ rozdelila necelých 10 000 eur.

O najväčšiu sumu žiadali organizátori festivalu Outbreak Europe, ten vznikol v roku 2010 ako prvá oficiálna európska kvalifikácia na Outbreak Svetové Finále a každoročne spája hip hopovú rodinu zo všetkých svetových kontinentov. Posledný rok festival navštívilo vyše 1700 ľudi zo 64 krajín sveta. Od mesta získalo toto podujatie podporu 4 000 eur (žiadosť na viac ako 12 000 eur). Ďalších 2 000 eur získalo sprievodné podujatie „tanečnej školy na ulici“. Sumou 700 eur bola podporená aj tradičná Medzinárodná výstava mačiek, či výstava Medený Hámor (300 eur).

Zaujímavým projektom, ktorý získal podporu vo výške 1 000 eur, je happening Slovensko potrebuje dobrých otcov, ktorého poslaním je verejne oceniť a celospoločensky poďakovať otcom za ich starostlivosť, podporu a lásku. Ten sa uskutoční počas víkendu 19.-21. júna pri príležitosti Dňa otcov nielen v Banskej Bystrici, ale aj v Bratislave a Žiline.

Komisia podporila sumou 1 500 eur aj projekt Euroatlanického centra, ktoré pripravuje medzinárodnú konferenciu Visegrad Youth Forum za účasti predstaviteľov krajín Visegradsej štvorky a Ukrajiny. Hlavným cieľom konferencie je aktívna odborná diskusia o aktuálnych problémoch V4 a o spolupráci.

Pred pár dňami sme vás informovali, že Komisia pre kultúru schválila dotáciu na svetelnú show. Podobnú žiadosť, tentokrát od inej súkromnej spoločnosti, prejednávali poslanci aj na Komisii pre cestovný ruch. Ako upozornil predseda komisie Ľubomír Motyčka, nie je veľmi efektívne, aby Mesto Banská Bystrica z verejných financií podporilo dva podobné projekty a preto navrhol, aby sa iniciovali rokovania medzi týmito spoločnosťami s cieľom zorganizovať jedno spoločné podujatie. Podporené tiež nebolo podujatie Vinšpacírka, ktoré sa uskutoční už túto sobotu, keďže žiadosť bola komisii doručená len včera, pričom verejne záväzné nariadenie ukladá povinnosť doručiť žiadosť o dotáciu najneskôr dva mesiace pred podujatím.

Komisia môže o dotáciách rozhodovať počas celého roka a zostávajúcich viac ako 5 000 eur prideliť postupne.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Jeden komentár

  1. Palo Tomkovič

    Myslel som, že sa mi to jen zdá, ale je to zrejme pravda- podpora cestovného ruchu v meste znamená, že mesto prispieva na mačky a pouličný tanec. Preboha to je jediná aktivita vo Vašom meste na cestovný ruch o čom musí rozhodovať komisia?! Takáto úroveň inteligencie v cestovnom ruchu likviduje podnikateľov v ubytovacích zariadeniach a o tradíciách a ich podpore v takomto historicky vzácnom meste, kde Vám Emil Jurkovič zanechal poklad vo svojom diele, ktoré písal 28 rokov už ani nehovorím. To v centre cestovného ruchu, kde máte univerzitu a vzdeláva v cestovnom ruchu 50 rokov Vám nemá kto poradiť. Neviete o fungujúcom cestovnom ruchu pravdepodobne vôbec nič, ale to svedčí o úrovni ľudí ktorí robia cestovný ruch v regióne. Toto idem rozprávať kamarátom o Banskej Bystrici ako jóbovku, to sa mi asi len zdá.
    Pozdavujeme Vás
    Pali T.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *