14. ročník verejnej zbierky Biela pastelka

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) organizuje už 14. ročník verejnej zbierky s názvom Biela pastelka na podporu ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím. Tento rok sa koná od 15. júna do 31. decembra. Hlavnými zbierkovými dňami budú 25. a 26. september. Verejnosť sa najmä v piatok 25. septembra môže v uliciach takmer 300 slovenských miest a obcí stretnúť s dobrovoľníkmi zbierajúcimi príspevky do zapečatených pokladničiek.

„Odporúčaný príspevok je jedno euro a darcovia budú odmenení pripnutím spinky s obrázkom bielej pastelky,“

uviedla dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Ivana Potočňáková z ÚNSS s tým, že záujemcovia môžu zbierku podporiť aj zaslaním SMS s ľubovoľným textom v hodnote dve eurá na číslo 820 v sieti všetkých mobilných operátorov alebo vkladom na účet zbierky 4030016204/3100.
Ambasádorom tohtoročnej zbierky je slovenský hokejový reprezentant Michal Handzuš.

„Zrak je veľmi dôležitý pre každého človeka. Síce nosím okuliare, a to je minimálna vec, ktorá ma neobmedzuje, ale viem, že nevidiaci alebo tí, čo veľmi zle vidia, majú oveľa ťažší život. Vyskúšal som si to, bol som u nich, snažil som sa naslepo variť a bolo to fakt veľmi náročné,“

zdôvodnil svoje rozhodnutie stať sa tvárou Bielej pastelky skúsený hokejista a majster sveta z roku 2002. Tohtoročnú kampaň, ktorej témou je hokej, sprevádzajú tiež nové prvky – dražba hokejových predmetov od známych slovenských hokejových hviezd, ako je Marián Hossa, Zdeno Chára či Tomáš Tatar a tiež pukomat.
Špeciálne upravený automat na predaj pukov je oddnes v bratislavskej Eurovei, kde si záujemcovia môžu do konca septembra zakúpiť puk s podpisom M. Handzuša a podporiť tak ľudí so zrakovým postihnutím. Hlavné podujatie Bielej pastelky 2015 sa uskutoční pri tomto obchodnom centre 25. septembra. Verejnosť sa na ňom môže dozvedieť niečo zo života nevidiacich a slabozrakých. Nebudú chýbať ukážky z výcviku vodiacich psov či možnosť vyskúšať si Braillovo písmo. Milovníkom hokeja je určený miniturnaj, ktorý bude komentovať otec Miroslava Šatana – Emil Šatan. Program vyvrcholí Koncertom potme o 19.30 h v podaní skupiny Polemic.
Zbierku Biela pastelka organizuje ÚNSS od roku 2002.

„Za uplynulých 14 rokov sa podarilo celkovo vyzbierať viac ako milión eur na podporu služieb a aktivít pre ľudí so zrakovým postihnutím,“

uviedol Stanislav Sokol, hlavný koordinátor zbierky, ktorá v minulom ročníku dosiahla hrubý výnos 108.000 eur. Peniaze sa použijú na výučbu Braillovho písma, nácvik chôdze s bielou palicou, kurzy práce s kompenzačnými pomôckami, poskytovanie sociálneho poradenstva a ďalšie služby.

tasr

Pozri tiež

Príď pomôcť vytvoriť slovenský rekord

Banskobystričania budú môcť pomôcť vytvoriť slovenský rekord  v zapojení sa čím väčšieho počtu ľudí do …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *