8. marec MDŽ

Venované vám…

Nielen dnes kvety potešenia,

chceme Vám do rúk ticho dať,

za chvíle šťastné, chvíle utrpenia,

chceme vám srdcom ďakovať..

Pár kvetov, slov a pohladenie

je málo,

vie však veľa povedať.

Prijmite vďaku milé ženy,

budeme aj my tým potešení…  

A nielen dnes nech máte dôvod

šťastné byť a sa usmievať,

veď brať je ľahké,

no ťažšie dať,

len všetko dobré Vám chceme priať…

mp

Ruža

 

Sviatok vo veľkom oslavovaný najmä za bývalého režimu s príchodom demokracie dostal iný rozmer.

Nájdu sa takí, ktorí tento deň neuznávajú, lebo modernejší je Deň matiek. No napriek tomu, úcta a vďaka ženám sa z našej spoločnosti nevytratila. Veľkolepé firemné večierky sú síce minulosťou, ale 8.marec má stále pevné miesto v kalendári i medzi ľuďmi.

Nahliadnime trochu do histórie.

Medzinárodný deň žien (MDŽ) pripadajúci na 8.marec, je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku vyše 40 000 newyorkských žien, prevažne krajčírok z roku 1908. Ženy vtedy protestovali proti desaťhodinovému pracovnému času, proti zlým pracovným podmienkam a nízkym platom. Demonštrácie žien sa ku koncu zimy v USA odohrávali tradične v nedeľu. Najväčšie zhromaždenie za volebné práva žien sa konalo v New Yorku práve 8. marca a to v roku 1908.

Neskôr, v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová medzinárodný sviatok, avšak bez určenia presného dátumu. Stalo sa tak na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály. Dátum sviatku žien sa ustanovil na 8.marca až po 1. svetovej vojne. Predchádzala tomu veľká demonštrácia z Petrohradu v roku 1917, tesne pred Februárovou revolúciou. zaujímavosťou je, že podľa juliánskeho kalendára to bolo poslednú nedeľu vo februári, čo zodpovedá 8.marcu gregoriánskeho kalendára. Do sveta sa tento sviatok rozšíril veľmi rýchlo a rezonoval v ňom politický a feministický protest, neskôr vznikla aj apolitická socialistická obdoba spomínaného Dňa matiek.

Čo chceli ženy dosiahnuť?

Ich hlavnými požiadavkami bolo volebné právo, 8-hodinový pracovný čas a zlepšenie zákonodarstva.

Kedy sa začalo oslavovať?

V krajinách ako Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko sa prvý Medzinárodný deň žien konal už v roku 1911, následne o dva roky neskôr aj v cárskom Rusku. Prvý sviatok MDŽ na Slovensku sa konal v roku 1921, keď sme boli súčasťou ČSR a už o rok neskôr sa z neho stal sviatok masového charakteru. Žiaľ prišla druhá svetová vojna a MDŽ bol zrušený, naposledy ho pred vojnou oslavovali v roku 1938. Po vojne v roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený a od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

Toľko z histórie. My želáme všetkým ženám bez rozdielu krásny deň a veríme, že každá dostane dnes aspoň jeden kvietok. A keď nie kvietok, tak aspoň slovo. Keď nie slovo, tak aspoň úsmev.

mp

Pozri tiež

Mesto si aj tento rok spomenulo na nežnejšie pohlavie

Marec sme v Banskej Bystrici odštartovali Čajom o piatej a koncertom doktorandov Akadémie umení v Robotníckom dome. V rámci …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *