foto: Andrej Brummer

AEROPRESS Slovakia 2023: Tohto ročné majstrovstvá Slovenska budú v Banskej Bystrici už na konci septembra

Mesto pod Urpínom bude čoskoro rozvoniavať vôňou kvalitnej výberovej kávy. Do Banskej Bystrice zavítajú baristi a kávoví nadšenci z celého Slovenska, ktorí v rámci súťaže Majstrovstvá Slovenska v príprave kávy cez AeroPress – AeroPress Slovakia 2023, predvedú svoje zručnosti v príprave kávy touto alternatívnou metódou. Slovenský šampión pocestuje v decembri na svetové finále v Austrálii.

Podujatie sa uskutoční už 23. septembra v priestoroch podniku Záhrada – Centrum nezávislej kultúry. Pointou súťaže je pripraviť filtrovanú kávu cez AeroPress. Všetci súťažiaci majú k dispozícii rovnaký druh výberovej kávy, aby sa tak ukázala zručnosť a rozmanitosť zvoleného receptu. Na pripravenú šálku filtrovanej kávu sa smie použiť maximálne 18 gramov kávy a výsledný objem musí byť minimálne 150 ml. ,,AeroPress sa radí medzi alternatívne prípravy kávy. Z pohľadu svojej konštrukcie je AeroPress veľmi jednoduchý prístroj, využívajúci fyzikálne zákony. Predstavte si dva plastové valce, pričom jeden z nich je ukončený gumovým piestom a úplne presne zapadá do druhého telesa. Na konci väčšieho valca je sitko, do ktorého sa vkladá papierový filter. Pri tlačení tak vzniká podobný efekt ako v injekčnej striekačke – piest tlačí na extrahujúcu sa kávu v horúcej vode, pričom samotnú kávu zadrží filter, vysvetľuje organizátor súťaže, víťaz prvého slovenského AeroPressu 2014 Martin Karabiňoš, ktorého Bystričania poznajú z kaviarne a pražiarne The Fleck Coffee Roasters.

Registrácia do súťaže bude spustená 22.9.2023. Prihlásiť sa môžu profesionálni baristi, ale i úplní laici.

,,Súťaž má viackolový formát, pričom porota z týchto vyraďovacích kôl posunie ďalej tú najlepšiu šálku z AeroPressu. V každom kole budú súčasne variť kávu traja súťažiaci, na prípravu budú mať 5 minút. Po uplynutí doby porotcovia naslepo ochutnajú všetky šálky a určia, ktorá káva im chutí najviac,

informuje o priebehu súťaže Karabiňoš a dodáva: ,,Takto postupne vzíde zo všetkých zúčastnených víťaz, ktorý ako majster Slovenska v príprave kávy AeroPressom postupuje na svetové finále v Melbourne. To sa uskutoční už  1. – 3 decembra 2023.

Súťaž v príprave kávy touto technikou má svoju históriu. Od roku 2008, kedy sa v nórskom Osle konal prvý ročník v komorných podmienkach, sa zo súťaže stal celosvetový fenomén. V súčasnosti sa do súťaží tohto formátu zapájajú tisícky milovníkov kávy v približne 120 súťažiach vo viac ako 60 krajinách sveta.

Cieľom podujatia nie je len meranie si svojich zručností.

,,Ako kávomilec, pražiar a barista môžem zhodnotiť, že káva už dávno nie je len o biznise. Je o budovaní komunity, o priateľstvách a stretnutiach. Inak tomu nebude ani na podujatí AeroPress Slovakia 2023. Už teraz sa veľmi tešíme na všetkých, ktorým niečo hovorí kávová kultúra a chcú sa s nami o svoje kávové recepty podeliť,

pozýva organizátor.

Viac info:

https://www.instagram.com/aeropressslovakia/

https://worldaeropresschampionship.com/

foto: Andrej Brummer

Pozri tiež

Letná ponuka organizovaných výletov na Horehroní nebola nikdy pestrejšia

Dlho očakávané letné prázdniny, najmä zo strany žiakov a študentov, sú v plnom prúde a spolu s nimi sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *