Aj v Banskobystrickom kraji sa hľadajú výnimočné príbehy solidarity a ľudskosti

Vyše dvadsaťročná tradícia oceňovania výnimočných dobrovoľníckych skutkov a projektov prebehne aj tento rok vo všetkých krajoch Slovenska, vrátane Banskobystrického, a taktiež na národnej úrovni. Nominácie na ocenenie je možné zasielať do 8. novembra 2021.

Srdce na dlani je ocenenie výnimočných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, jednotlivcov aj kolektívov za ich dobrovoľné aktivity uskutočňované v prospech iných v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja komunity, ochrany životného prostredia, zdravia, kultúry, umenia, výchovy, vzdelávania, vykonávané bez nároku na finančnú odmenu alebo akýkoľvek honorár. Rovnako je aj ocenením výnimočných projektov, ktoré svojím poslaním menia veci k lepšiemu.

 

„Poslaním a zmyslom ocenenia je vyjadriť osobitnú vďaku tým, ktorí si vo svojom voľnom čase nájdu miesto na pomoc iným a všade tam, kde je to jednoducho potrebné. Nominácie prijíma už po pätnásty raz aj naše Centrum dobrovoľníctva v Banskej Bystrici, ktoré je organizátorom oceňovania v Banskobystrickom kraji,“

uvádza koordinátorka Veronika Kosková z Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici.

V minulom roku prijali krajské dobrovoľnícke centrá rekordných 287 platných nominácií a komisie rozdelili až 91 ocenení či mimoriadnych cien Srdce na dlani, z toho 19 v Banskobystrickom kraji. Odovzdávanie prebehlo netradičným spôsobom. Tím Centra dobrovoľníctva spolu s komisiou precestovali cez 700 km po celom Banskobystrickom kraji a osobne poďakovali a odovzdali Srdce na dlani všetkým oceneným.

„Aj  v roku 2021 prebehne oceňovanie Srdce na dlani vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Navyše, bude priamo prepojené aj s oceňovaním na celonárodnej úrovni, na ktoré budú nominované tie najvýnimočnejšie príbehy z jednotlivých krajov,“

dopĺňa Dominika Hradiská, riaditeľka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

Nominovať na ocenenie môže ktokoľvek na Slovensku, kto pozná výnimočnú osobu, organizáciu alebo projekt zasvätený nezištnej pomoci. Nomináciu je možné zaslať priamo Centru dobrovoľníctva V Banskej Bystrici do 8. novembra 2021 prostredníctvom oficiálneho webu oceňovania www.srdcenadlani.sk, na ktorom sú dostupné všetky informácie, podmienky nominovania a nominačné hárky.

„Veríme, že si takúto príležitosť na poďakovanie dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam nenecháte ujsť a prijmete zároveň aj pozvanie na pätnásty ročník slávnostného odovzdávania ocenení, ktoré sa uskutoční dňa 10. decembra 2021 o 17,00Cikkerovej sieni v historickej budove Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici. V prípade nepriaznivej pandemickej situácie, budeme opäť hľadať, tak ako v minulom roku alternatívne spôsoby odovzdania ocenenia a poďakovania dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam“

dodáva koordinátorka oceňovania pre Banskobystrický kraj, Veronika Kosková.

Partnerom podujatí vo všetkých krajoch je Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií a CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum. Záštitu nad oceňovaním na úrovni krajov prevzal splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti. V Banskobystrickom kraji sme požiadali o záštitu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera, primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

O udelení ocenenia v Banskobystrickom kraji rozhoduje nezávislá hodnotiaca komisia zložená z predchádzajúcich ocenených a predstaviteľov organizácií podporujúcich dobrovoľníctvo. Komisia rovnako rozhodne o nomináciách na národnú úroveň, kde ocenenie Dobrovoľník roka 2021 organizuje Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v spolupráci s CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum pod záštitou ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Partneri podujatia Srdce na dlani 2021 v Banskobystrickom kraji sú Mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Univerzita Mateja Bela. Srdce na dlani je projekt podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2021“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.+

zdroj a foto: Centrum dobrovoľníctva (Veronika Kosková)

 

Pozri tiež

Seniori sa dozvedia viac o živote architekta svetového mena

V októbri príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je ako dôchodkový vek, jeseň života, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *