Ako v zime vetrať?

Počas horúceho leta sa okná zatvárali, aby sa enormné teplo nedostalo ku nám dovnútra. V zime sa zase snažíme vyvetrať rýchlo, aby sme nemali zimu. Viete, ako správne vetrať počas mrazov?

Je to možno častejšie, ako by ste čakali. Hoci sa to nezdá, počas zimy sa vnútri bytov aj domov dobre darí plesniam. Najmä z dôvodu vlhkosti, ktorá je v priestoroch. Plesne na prvý pohľad nemusíme vidieť ani ich cítiť, ale spôsobujú rôzne alergie a ekzémy, ktoré vedia ľudí potrápiť. Vlhkosť môže spôsobiť aj sušenie bielizne v byte, keďže počas mrazov ju nevešiame von.

Ak sa nevetrá pravidelne a v dostatočne dlhých intervaloch, zvyšuje sa vo vnútri aj koncentrácia oxidu uhličitého, ktorý môže spôsobiť bolesť hlavy, problémy s dýchaním, malátnosť aj únavu. Kvalitné vetranie zabraňuje vzniku chorôb ako bronchitída, astma práve preto, že ťažký vzduch sa v miestnosti „vymení“ a s ním odídu rôzne alergény nahromadené v miestnosti. Dôležité je z bytu dostať aj splodiny, ktoré sa nahromadili z plastov, elektroniky či nábytku.

„Vetračku“ v zime radšej nepoužívajte

Môže si to odniesť tesnenie vašich okien. A taktiež Vám unikne 15–30% tepla. Steny v okolí okien rýchlejšie navlhnú a ochladzujú sa, o to jednoduchšie sa môžu vytvoriť plesne. Ale ani prílišné vetranie nie je dobré, pretože chlad pôsobí na naše telo, z čoho môžeme prechladnúť alebo hrozí aj reumatizmom. Aká je teda správna dĺžka vetrania a najvhodnejší čas?

  • 3x za deň – ráno, po príchode z práce a pred spaním
  • Vetranie by malo byť rýchle a intenzívne – vzduch sa musí ochladiť, podlahy a steny by mali ostať teplé, najlepšie približne 5 minút, pri veľkých mrazoch stačia 3 minúty
  • Ideálne je ak v miestnostiach vytvoríte prievan, čím sa vzduch vymení rýchlejšie
  • V kuchyni, kúpeľni a v spálni by sa mali vetrať častejšie ako v pracovni či iných miestnostiach, kde sa nezdržujeme tak často

Ak prídete na to, že steny v miestnosti začali vlhnúť, nesušte v nich bielizeň. Nesušte ju ani na radiátoroch, pretože sa zabraňuje úniku tepla, aby vzduch mohol cirkulovať. Pri varení používajte digestor a každý hrniec by mal mať pokrievku. Nábytok by mal byť od steny aspoň 5 centimetrov, aby vzduch mohol prúdiť a nevytvárali sa plesne. V kúpeľni by mali byť odvetrávania, ak nie, vetrajte tam čo najčastejšie. Klimatizácia nie je vetranie, takže radšej poriadne vetrajte, akoby ste mali využívať iba klímu.

mp

 

Pozri tiež

Mesto žiada obyvateľov o trpezlivosť a súčinnosť

V predchádzajúcom zimnom období samospráva Banská Bystrica zabezpečovala čistenie 165 000 m² chodníkov, schodov a …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *