Banskobystrický kraj sa zapája do projektu Vráťme knihy do škôl

Banskobystrický samosprávny kraj sa stáva súčasťou obľúbenej iniciatívy, ktorej cieľom je motivovať deti a študentov čítať, ale aj písať. Súťaž je určená pre materské, základné aj stredné školy.

Projekt Vráťme knihy do škôl má po celom Slovensku už veľa priaznivcov a tento rok sa k nemu pripája aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Okrem celoslovenského kola bude župa po ukončení súťaže zo zapojených škôl a škôlok losovať aj regionálnych víťazov jednotlivých kategórií, vyhodnotí tiež najaktívnejšiu strednú školu.

„Vítam každú iniciatívu, ktorá podnieti záujem detí a mladých o knihy. Prostredníctvom príbehov môžu objavovať rozprávkové svety, zažiť dobrodružné výpravy, prevteliť sa do odvážnych hrdinov a ocitnúť sa kdekoľvek, kam ich zavedie fantázia. Vziať do ruky knihu je jednoducho vždy dobrý nápad a presne to je posolstvom súťaže Vráťme knihy do škôl. Verím, že šikovné deti a študenti z nášho kraja sa schuti začítajú či dokonca pustia do vlastnej tvorby,“

povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Princíp súťaže je jednoduchý. Stačí si prečítať ľubovoľnú knihu a napísať o nej text v rozsahu minimálne pol a maximálne dvoch normostrán. Čitateľ v ňom má objasniť, prečo si vybral práve túto knihu a čo mu dielo prinieslo.

Škôlkari nakreslia obrázok s pomocou učiteľa či rodiča. Žiaci I. stupňa základných škôl môžu poslať buď text alebo obrázok. V súťaži sa neposudzuje literárna kvalita príspevkov, dôležité je čítať. Z doručených príspevkov sa víťazi pre jednotlivé kategórie určujú žrebovaním.

Novinkou aktuálneho ročníka je súťaž v písaní mikropoviedok. Tie majú mať rozsah jednu až dve normostrany a vyhodnotí ich odborná porota v rámci celoslovenského kola.

Uzávierka súťaže je 1. apríla a v hre sú zaujímavé ceny.

Viac informácií o projekte nájdete na www.vratmeknihydoskol.sk

Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *