Deň parkisonikov obohatili deti z Ukrajiny

V meste pod Urpínom sa v piatok 8. júla 2022 uskutočnil celoslovenský športový deň parkinsonikov.

Cieľom akcie  bolo zjednotiť rozdielne skupiny ľudí a poukázať na dôležitosť solidárnosť, spravodlivosť a rovnosť. Športovali Parkinsonici z celého Slovenska, ako aj vyše 30 detí z Ukrajiny z mesta Sumy, ktoré na Slovensku trávili 2 týždne, počas ktorých sa o nich staralo OZ Pod krídlami anjelov.

V Ukrajinskom pohraničnom meste SUMY prebiehajú od začiatku vojenského konfliktu denno-denne útoky a bombardovanie. Bombardovaniu sa nevyhol ani detský domov – sirotinec, kde boli umiestnené deti, ktoré z rôznych dôvodov nemali rodičov, alebo o nich prišli. Deti, ktoré bombardovanie prežili, boli umiestnené do náhradných rodín, lebo ich detský domov je v nepoužiteľnom stave. Napriek tomu, že sú rozmiestnené po rodinách, pravidelne trávia večery a noci v úkrytoch, lebo nálety a bombardovanie v okolí neprestáva. OZ Pod krídlami anjelov sa rozhodlo, týmto deťom spraviť aspoň na dva týždne tábor, kde si oddýchnu od vojny, získajú iné zážitky. Tento konflikt trvá relatívne krátko, no v ich hlavičkách je už vrytý nezmazateľne. Organizátori chceli, aby deti nabrali nové skúsenosti, zážitky a možno aj nádej, že život funguje aj inak, ako vo vojnovom stave. Cieľom bolo, aby si oddýchli, zrelaxovali a  zažili nové veci a mali na čo spomínať. Bohužiaľ, po dvoch týždňoch sa vrátia do reality – do vojny.

Počas celoslovenského športového dňa parkinsonikov súťažnými športovými hrami ako hádzanie na terč, skákanie do diaľky, cornhole, preskakovanie prekážok, si deti s parkinsonikmi navzájom pomáhali a učili sa byť vzájomne si nápomocnými.

Akcia bola dokonalou príležitosťou vyjadrenia solidarity a vzájomného porozumenia bez rozdielu hendikepu, veku, vyznania.

Dopoludnia bola pre účastníkov pripravená súťaž v bowlingu, ktorá bola súčasťou Bowlingovej ligy a popoludní v Záhrade v centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici čakalo na účastníkov, nielen športové, ale aj kultúrne vyžitie.  Svojim spevom prišiel potešil folklorista Jozef Mak, ako aj Miroslav Kapusta „Slovien Miroslav“, ktorý povedal:

„Bolo mi veľkou cťou rozžiariť oči prítomných, spestriť tak svojou prítomnosťou ich program v  Záhrade centre nezávislej kultúry  a spontánne rozospievať deti, obete nešťastnej a nepochopiteľnej vojny na Ukrajine!  Ďakujem za dnešný deň s vami – váš Slovien Miroslav, potulný rozprávkar!“

Hostia si mohli vyskúšať špeciálnu rukavicu, ktorá simuluje tras parkinsonovej choroby a prebehla voľná diskusia.

Podujatie otvorili Erika Karová, riaditeľka Nadácie Eriky Karovej, Dagmar a Miriam Púpalové z občianskeho združenia Pupalky z Bratislavy,  Iveta Burkovcová z regionálneho klubu Parkinson Banská Bystrica,  vedúci centra obchodnej spolupráce na veľvyslanectve Ukrajiny Vladislav Antipin a Peter Galla predstaviteľ Premium Business Clubu v Bratislave.

Organizátorom podujatia bol Regionálny klub Parkinson Banská Bystrica, Erika Karová, ktorá získala ocenenie Slovenka roka 2022 v kategórii  “Podpora mladých talentov” a občianske združenie Pupalky z Bratislavy, ktoré sa už niekoľko rokov nezištne venuje pacientom s Parkisonovou chorobou.

Red. ZČ, foto: Branislav Miadok

Pozri tiež

Foto: Posledné chodecké preteky v tomto roku Banskobystrická hala

V piatok 29. decembra sa zaplnila športová hala Strednej športovej školy v meste pod Urpínom. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *