Deň Zeme v Slovenskom banskom múzeu ponúkne edukatívnu zábavu aj burzu rastlín

Tvorivým a zážitkovým dopoludním pre žiakov základných škôl a obľúbeným „Výmenníkom“ rastlín v Kammerhofe si Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici 22. apríla pripomenie Deň Zeme.

Podujatie štartuje ráno o deviatej interaktívnou akciou Zem baníkov pre fanúšikov hádaniek a zábavných úloh. Pri plnení desiatich zadaní z baníckej histórie a ekológie sa žiaci napríklad dozvedia, koľko slonov afrických by vyvážilo množstvo striebra vyťaženého v Banskej Štiavnici v roku 1740, prečo sa na nádvorí Kammerhofu nesmú sadiť stromy a čo sa dá pripraviť z plodov pestovaných v tamojšej komunitnej záhrade. Zároveň dostanú možnosť navrhnúť vylepšenia pre nádvorie a pokúsiť sa o rekord súvisiaci s banskoštiavnickou siahou.

Paralelne s podujatím Zem baníkov prebehne v Kammerhofe burza rastlín, ktorá vášnivým pestovateľom interiérových aj exteriérových rastlín ponúka priestor na ich výmenu a tiež na zdieľanie skúseností a cenných rád.

Podujatia pri príležitosti Dňa Zeme organizuje Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici v rámci projektu „Zelená misia – Slovenské banské múzeum pre klímu/Budujeme unikátnu platformu pre neformálne vzdelávanie o otázkach zvyšovania povedomia o klimatických zmenách” financovaného z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu SR. Viac informácií o projekte nájdete na webovej stránke https://www.zelenamisia.sk.

Slovenské banské múzeum dlhodobo implementuje environmentálne opatrenia, ako sú šetrenie energie, vody, papiera, efektívne využívanie dažďovej vody a pravidelná výsadba stromov, čím prispieva k redukcii vlastnej uhlíkovej stopy. Usporadúva bazár, ktorý podporuje opätovné využívanie predmetov a prispieva k znižovaniu množstva odpadu. V Škole v múzeu učí bezodpadové techniky, odpad využíva pri tvorení. Múzeum vzdeláva, šíri osvetu, buduje partnerstvá (napr. Museums for Future) a pôsobilo aj v roli ambasádora iniciatívy Európsky klimatický pakt.

Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici

Pozri tiež

Súťaž o virtuálne okuliare

Výstava Od telegrafu k internetu sa snaží ukázať obrovský šok v komunikačnej technológii ľudstva. Zatiaľ čo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *