DFS Drienka na medzinárodnom folklórnom festivale v Podgorici, Čierna Hora

Po dvoch rokoch bez zájazdov sme sa veľmi potešili, keď nám opäť začali  na mail posielať pozvania na zahraničné festivaly. Pre tento rok sme si vybrali 9. ročník  Medzinárodného folklórneho festivalu „Skoči kolo da skočimo“, ktorý sa konal v termíne 10. – 15.7.2022 v hlavnom meste Čiernej Hory, v Podgorici. 

Festival bol organizovaný za spolupráce ministersterstva kultúry Čiernej Hory a zúčastnilo sa ho 13 folklórnych súborov z viacerých krajín sveta. Program festivalu bol naozaj bohatý a my sme si ho ešte doplnili o návštevy zaujímavých miest tejto krásnej krajiny.

Samozrejme najpodstatnejšie pre nás boli vystúpenia a sprievody, ktorými sme reprezentovali náš súbor, obec Slovenskú Ľupču ale aj Slovensko. Naše deti na troch vystúpeniach predviedli tance z Čierneho Balogu, z Horehronia a Zuberca, za ktoré získali veľký potlesk od divákov a samé pochvalné vyjadrenia od organizátorov festivalu. Slová vďačnosti a obdivu zazneli aj na slávnostnom prijatí na ministerstve kultúry, kde ocenili profesionálny prístup a tanečnú vyspelosť detí. Môžeme s hrdosťou konštatovať, že reprezentácia sa nám podarila presne tak, ako sme si predstavovali a našim deťom za ich výkony ĎAKUJEME.

A preto (i nielen preto) sme sa im snažili počas festivalu vymyslieť taký program, aby si nielen oddýchli na pláži pri mori v Budve alebo na kúpalisku v športovom centre, ale aby aj spoznali krajinu. Navštívili sme centrum Podgorice, národný park Lovćen a drobnou „túrou“ sme zdolali 461 schodov do nadmorskej výšky 1657 m. n. m. k mauzóleu Petara Petrovića Njegoša, ktoré bolo postavené v roku 1971 a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou národného parku Lovćen. Z tadiaľ sme mali nádherný výhľad na panorámu krajiny a videli sme až do Chorvátska, Albánska či Bosny a Hercegoviny.

Zájazd sme si poriadne užili a na záver skonštatovali, že ešte by sme taký týždeň zvládli, pretože okrem vystúpení, výletov a spoznávačiek sme konečne mohli byť spolu inak ako každý týždeň na skúškach. Otužili sa súborové priateľstvá (vytvorili sa nové priateľstvá s členmi súborov z Čiech a Poľska), zocelil sa náš kolektív a v neposlednom rade uvedomili sme si „vzácnosť“ toho, že môžeme byť fyzicky spolu a zážívať nezabudnuteľné zážitky.K úžasnej atmosfére počas zájazdu tak ako vždy prispeli aj naši výborní šoféri z Herda bus – Ondrej a Emil, ktorí nás bezpečne doviezli všade tam, kde sme si zmysleli, a aj po takých serpentínach, kde sme mali pocit, že autobus nevojde. A on vošiel, dokonca sa aj otočil. Taktiež nám pomáhali aj s našou „drobnou“ batožinou a udržiavali náladičku v našom párty buse najlepšími hitmi sezóny. Ďakujeme!

A ďakujeme aj všetkým tým, ktorí nám pri vycestovaní pomáhali či už ľudsky alebo finančne. Ďakujeme za podporu a pomoc riaditeľovi ZUŠ Ivovi Petríkovi, starostovi obce Slovenská Ľupča Rolandovi Lamperovi, za vybavenie potrebných papierovačiek Zuzke Bačovej a za finančný príspevok pánovi Jaroslavovi Kuracinovi a firme Grand Power s.r.o. A samozrejme úžasným rodičom našich detí. Aj vďaka Vašej podpore a pomoci dokážeme spolu odprezentovať dedičstvo našich predkov v takej podobe, na ktorú môžeme byť právom spoločne hrdí.

Jana Krížová, foto : DFS Drienka

Pozri tiež

Participatívny proces zameraný na obnovu mestského parku je ukončený, vyjadriť sa k nemu môže široká verejnosť

Cieľom participatívneho procesu bolo počas posledného polroka zvyšovať povedomie o histórii parku, informovať o limitoch z hľadiska …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *