Dnes oslavujeme Deň Zeme

Aj planéta Zem má svoj sviatok

Oslavujeme ho už tradične 22. apríla. Tento rok, keď si tento deň pripomíname už po päťdesiaty raz, však podujatia výrazne ovplyvní koronavírus.

História vyhlásenia Dňa Zeme siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr (1971). V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu. Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie a ochrany prírody do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Táto akcia mala veľký ohlas práve medzi študentami.Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. V súčasnosti patrí Deň Zeme medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. V celom svete ho slávia milióny ľudí. Podujatia pri príležitosti Svetového dňa Zeme pripravuje mimovládna organizácia Earth Day Network (EDN). Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

Bohužiaľ sa už nepíše rok 1970, ale rok 2020. Súčasná situácia je taká, že téma ochrany životného prostredia je takmer každému viac-menej ukradnutá. Hoci sa na Slovensku sa pri príležitosti Dňa Zeme konajú viaceré aktivity. Vyčistiť korytá a brehy riek, zveľadiť okolie záhrad a parkov, ale aj podporovať výchovno-vzdelávacie programy pre deti a mládež. Aj takýmto spôsobom si rezort životného prostredia pripomenie Medzinárodný deň Zeme – 22. apríl. Cieľom týchto aktivít je vzbudiť záujem o životné prostredie a svojím aktívnym prístupom urobiť niečo pre svoje okolie. Práve Deň Zeme je vhodnou príležitosťou, ako podnietiť verejnosť a riešiť globálne problémy našej planéty.

Tento rok je výzva Dňa Zeme obzvlášť naliehavá, pretože sa koná v tieni celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19. Jej dopady sa prejavujú v mnohých sférach nášho života. Ľudia v rôznych častiach sveta sú vystavovaní bezprecedentnému obmedzeniu pohybu a aktivít, ktoré boli bežnou súčasťou ich dní. Letecká preprava, jeden z najväčších prispievateľov k produkcii skleníkových plynov, takmer prestala existovať. Podobne aj výroba mnohých tovarov a poskytovanie celého radu služieb. Náš konzumný spôsob života sa zásadným spôsobom obmedzil. Jednoducho to vyzerá tak, akoby sa príroda sama postarala o to, aby sme sa zastavili a zamysleli nad dôsledkami nášho konania.

Ochrana prírody nie je o Dni Zeme, je o systematickej, mravčej, často nenápadnej práci. Ak totiž niečo systematicky robí desať ľudí, je to rarita, ak to začne robiť tisíc ľudí, stáva sa to zaujímavým, ak sa však zapojí desaťtisíc ľudí, zmení to spoločnosť.

er, wikipedia, sošv,  foto: mp

Pozri tiež

Dobrá správa pre všetkých fanúšikov streetart umenia v meste pod Urpínom

Po viac ako dvadsiatich rokoch sa Banská Bystrica dočkala legálnych plôch, určených na tvorbu graffiti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *