Dôchodcovia by mali dať pozor na rizikové pôžičky z nebankových subjektov

Počet exekúcií dôchodkov za uplynulé mesiace opäť stúpol. Počas tohto roka ide o nárast takmer o 2000 exekúcií dôchodkov. Jedným z najčastejších dôvodov exekúcií dôchodkov sú pôžičky od nebankových subjektov.

Sociálna poisťovňa preto upozorňuje dôchodcov, aby si zodpovedne zvážili rozhodnutie brať si pôžičku od nebankového subjektu, ktorá môže byť klamlivá a riziková. Nekalé a často aj nezákonné praktiky nebankových spoločností potvrdili kontroly Národnej banky Slovenska (NBS).

Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder uviedol:

„Varujeme dôchodcov, aby si nebrali pred vianočnými sviatkami pôžičky od nebankových subjektov, kde sú často zavádzaní o tom, aká je výška splátky, a často dochádza k stavu, kedy to nevládzu splácať. Vidíme to na tom, že keď exekuuje Sociálna poisťovňa dôchodky na základe príkazu exekútora, to jednoducho zo zákona urobiť musí, tak medzi najčastejšími príjemcami týchto strhnutých dávok sú potom nebankové subjekty a ďalšie inštitúcie.“

Ako ďalej uviedol Višváder, exekučné zrážky z dôchodku sú totiž vykonávané ako následok toho, že dôchodca neuhradil dlh voči určitému subjektu. Postup voči dlžníkovi v tomto štádiu, a to aj v prípade, ak ide o dôchodcu, je už v rukách exekútora a nerieši ho Sociálna poisťovňa.

tasr

Pozri tiež

Od 1. júla platia nové kódy na prihlasovanie dohodárov – dôchodcov

V súvislosti s odvodovou úľavou, ktorú si môžu od 1.7.2018 uplatniť poberatelia dôchodku pri príjme do 200 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *