Expozícia ovčiarstva Liptovského múzea nadobudla maľovaný salaš

Liptovské múzeum v Ružomberku zakúpilo do svojho zbierkového fondu maľovaný salaš od autorky Márie Hrabinskej. Návštevníci ho môžu vidieť v expozícii ovčiarstva v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku.

„Mária Hrabinská je žijúca legenda, ktorá aj napriek svojmu vyššiemu veku žije stále aktívne a tvorí. Vypracovala sa na uznávanú rezbárku, ktorá si získala uznanie laickej aj odbornej verejnosti. Začínala s výrobou črpákov a úžitkových predmetov, pokračovala figurálnymi a veľkorozmernými plastikami,“

informovala Naďa Somorová, projektová manažérka Liptovského múzea v Ružomberku.
Dielo tvorí súbor figurálnych plastík s ovčiarskou tematikou. Zobrazuje každodennú prácu a život na salaši. Figúrky sú ručne vyrezávané z mäkkého lipového dreva, povrchovo upravené maľbou. Zobrazené sú v pohybe a typickom postoji.

„Cieľom projektu bolo doplnenie tvorby významnej slovenskej rezbárky s cieľom uchovať vzácne kultúrne dedičstvo. Prostredníctvom jej diela prezentovať autorkinu tvorivú životnú filozofiu. Podporiť ľudovú tvorivosť u laickej i odbornej verejnosti. Byť pozitívnym a inšpiratívnym príkladom hlavne pre mladú generáciu,“

dodala Somorová. Zakúpenie zbierkového predmetu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia sumou 1 200 eur, spolufinancoval ho Žilinský samosprávny kraj.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Liptov vlani navštívilo takmer pol milióna turistov, za sebou má najlepšie leto

Liptovský región navštívilo vlani takmer pol milióna turistov. Zažil tiež historicky najlepšie leto, keď priemerný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *