Februárové teploty dosiahli historický rekord

Pondelkové (22.2.) teploty na území Slovenska dosiahli februárový teplotný rekord v histórii meteorologických meraní. Najteplejšie bolo v Bratislave, kde teplota dosiahla 20,3 stupňov Celzia. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Nové maximá teploty vzduchu pre mesiac február meteorológovia namerali na viacerých miestach. Príkladom sú Kuchyňa, kde bolo 19,2 stupňa, Koliba s 19,1 stupňa, ale aj kotlinové stanice, ako sú Podolínec, kde bolo 17,6 stupňa a Spišské Vlachy s 18,4 stupňa Celzia.

 „Pri výraznom prúdení teplého vzduchu sa vyskytovali v závetrí Álp föhnové efekty, ktoré boli výrazné v kotlinách južne a juhovýchodne  od Viedne,“

uviedli v analýze Maroš Turňa a Pavel Faško zo SHMÚ. Tieto sa prejavili aj pri Bratislave.  Pondelkové maximum teploty vzduchu z letiska v Bratislave je zároveň aj najvyššou teplotou vzduchu nameranou na Slovensku v zime. December tak ostáva jediným mesiacom, v ktorom zatiaľ nebola nameraná teplota nad 20 stupňov.
Tohtoročný február je okrem teplotných rekordov bohatý aj na zrážky, ktoré majú na konci zimy zvyčajne najnižšie hodnoty. Už v polovici mesiaca sa na väčšine územia podarilo prekonať celomesačný februárový zrážkový priemer.

tasr, foto: redakčné

Pozri tiež

Video│Bláznivé pondelkové počasie

Sneh, slnko aj dážď. Toto všetko mohli zažiť Banskobystričania v priebehu niekoľkých hodín. Počasie v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *