Foto: Klenot regiónu – Kalvária v Banskej Štiavnici

Banskoštiavnická kalvária je komplex sakrálnych objektov v barokovom slohu pozostávajúci z troch kostolov, devätnástich kaplniek a súsošia Panny Márie. Svojou polohou na kopci uprostred štiavnického vulkánu je dominantou Banskej Štiavnice. O vznik Kalvárie sa v roku 1751 pričinili miestni jezuiti. Zmyslom kalvárie bolo sprítomňovanie udalostí Ježišovho umučenia na kríži v podobe množstva malieb, fresiek, sôch, drevených a kamenných portálov,  ktoré pomáhali pútnikom lepšie precítiť hĺbku a zmysel týchto okamihov. V dávnych časoch, keď ľudia ešte nepoznali televíziu, či internet, boli práve tieto umelecké výjavy akýmsi „živým“ sprievodcom o živote Krista.

Nepriaznivý stav Kalvárie podnietil niekoľkých aktivistov zasadiť sa o zvrátenie trendu postupného zániku tejto pamiatky. Vznikla aj iniciatíva o zapísanie tohto klenotu na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta. To pomohlo pritiahnuť záujem verejnosti a obnovilo sa fungovanie Kalvárskeho fondu. Jeho snahou je obnova poškodených objektov a návrat náboženského i kultúrneho života.

Ak sa rozhodnete navštíviť toto nádherné miesto, neoľutujete a budete sa sem chcieť vrátiť znova. Nás pri fotografovaní musel poslať domov až prichádzajúci lejak, inak by sme si krásu Kalvárie v Banskej Štiavnici a jej nádherné okolie vychutnávali ešte hodnú chvíľu.

(mp)

Pozri tiež

Knižnica na ceste k čitateľom

Banská Štiavnica, tajchy a leňošenie s dobrou knihou patria odjakživa k sebe.  Aj preto sa počas roku, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *