Foto: Polnočný beh v Banskej Bystrici

Približne 50 dobrodruhov sa zišlo včera na námestí SNP v Banskej Bystrici, aby presne o polnoci odštartovali netradičný beh.

Bežecký Armagedon sa konal už po piaty krát. V roku 2012 na dátum 21. decembra pripadal koniec Mayského kalendára a táto informácia spôsobila celosvetový ošiaľ a vyvolala u niektorých dôverčivých ľudí veľké obavy z konca sveta. Keďže sme tu, je jasné že koniec sveta nenastal a práve v tento deň sa rozhodli organizátori založiť dnes už tradíciu bežeckého Armagedonu formou polnočného behu.

Z námestia SNP v Banskej Bystrici sa početná skupina bežcov vybrala na potulky mestom v miernom mrazivom tempe do Lazovnej ulice, potom cez Katovnú ulicu a Strieborné námestie nasledoval okruh okolo Mestského parku a od Bystričky cez ulice Terézie Vansovej a Martina Rázusa sa pokračovalo do Kuzmányho ulice. Odtiaľ sa bežalo smerom na Pamätník SNP a potom cez Kapitulskú ulicu vbehli otužilci do podchodu na Štefánikovom nábreží. Odtiaľ nasledovalo stúpanie na Kalváriu, kde sa symbolicky púť mestom skončila. Do cieľa prišli všetci vrátane jedinej zástupkyne mladšej generácie, osemročnej Zuzky. Tá síce absolvovala o niečo skrátenú trasu, no na spoločnej fotografii v cieli nechýbala a výzvu úspešne zvládla. Rovnako ako ostatní nadšenci behu, medzi ktorými bol aj Pavel Blažek.

Hoci celé Slovensko žije ošiaľom z úspechov Mateja Tótha, ktorý sa v priebehu jedného roka stal žijúcou legendou, netreba zabúdať ani na úspechy Pavla Blažeka, ktorý je mimochodom Majtrom Európy z roku 1990. V Splite vtedy dosiahol na 20 km v chôdzi čas 1.22:05, ale v tom istom roku vytvoril v tejto disciplíne aj svetový rekord časom 1.18:13, ktorý je doposiaľ najlepším slovenským výkonom na tejto trati. Na Majstrovstvách Európy v roku 1982 tiež vystúpil na stupne víťazom, keď získal bronzovú medailu. V súčasnosti Pavel Blažek pôsobí v Banskobystrickej Dukle a ak je príležitosť zabehnúť si, je veľká možnosť, že medzi štartujúcimi nájdete aj tohoto úspešného a nestarnúceho slovenského športovca.

Ukončenie bežeckého roka je za nami, no po sviatočnej pauze sa v roku 2017 začína naozaj vo veľkom. Na troch kráľov sa totiž oficiálne začne sezóna Európskeho mesta športu, ktorým počas celého roka 2017 bude práve Banská Bystrica.

mp

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *