Foto: Zóna bez peňazí – pozrite sa kde bolo v sobotu príjemne

V sobotu 28.11.2015 sa v Thurzovom dome na námestí SNP v Banskej Bystrici diali nezvyčajné veci. Vďaka podporovateľovi akcie – Stredoslovenskému Múzeu, ktoré na akciu poskytlo svoje priestory, Zóna bez peňazí prilákala množstvo ľudí.

Tí doniesli rôzne pekné veci, oblečenie, knihy, hračky, aby urobili radosť niekomu inému. Prišli ľudia, ktorí si naozaj vybrali aj veci, ktoré im pomôžu, najviac asi oblečenie a obuv. Veľký záujem však bol aj o knihy, ktoré jedny už nepotrebovali, no pre druhých boli veľmi zaujímavé. Deti samozrejme najviac lákali hračky.

Bez peňazí si tak v pohodovej atmosfére každý niečo mohol vybrať a niekto proste len doniesol nadbytočné veci. Zóna bez peňazí je veľmi dobrým nápadom, o čom svedčilo množtvo ľudí, ktoré sa až do večerných hodín vystriedalo na poschodí Thurzovho domu. Hlavnou myšlienkou akcie bolo urobiť krajšie Vianoce ľuďom, ktorí si nemôžu pre nedostatok peňazí dovoliť kúpiť niektoré veci. Netradičný výmenný trh, v ktorom sa ľudia vzájomne obdarúvajú, vymieňajú si veci, knihy, hračky, ale aj skúsenosti a dobrú náladu, si získava v Banskej Bystrici, ale aj na celom Slovensku pevné miesto.

Sprievodný program bol zaujímavý pre všetkých. Hudobný worskshop si užili najmä deti. Zdobenie perníkov, maľovanie na tvár, prezentácia Komunitného centra Fončorda, či OZ Arthur – Nebúrať, ale obnoviť. To všetko a ešte viac čakalo na návštevníkov Zóny bez peňazí. Rado Sloboda mal prednášku na tému fungovania Sokratovho Inštitútu. Hudobné zoskupenie Bakuruba s netradičným africkým temperamentom zas pod vedením Emílie Trendafilovej zapojilo do svojho vystúpenia prítomné deti a v rytme Afriky si to spolu pekne užili. Ako sa priznala členka Bakuruby, s deťmi pracovala takýmto spôsobom vôbec prvýkrát, za čo ju musíme naozaj pochváliť, pretože sa všetci skvele bavili. Nakoniec, radosť detí je najväčšou vďakou. Večer  na všetkých čakalo ešte  niečo – ethnofolková kapela Buchajtramka. Organizátori pripravili čo to aj pod zub a na pitie, takže aj takýmto spôsobom sa rozdávala dobrá energia, ktorá panovala počas celého podujatia.

Do Zóny bez peňazí sa zapojilo spolu s Banskou Bystricou aj ďalších 44 miest. Veci, ktoré zostali, sa rozdelia a posunú zas ďalej. Niečo už organizátorky zaniesli do Krízového Centra a zimné oblečenie dočasne uložili v CNK Záhrada, odkiaľ by sa do Vianoc malo dostať do utečeneckého tábora pri Srbských hraniciach.

Želáme organizátorom aj všetkým zúčastneným veľa sily do ďalšej práce a pri rozdávaní pozitívnej energie.

mp

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *