Hurá, máme vianočný stromček.

Ročne padne približne 3.000 stromov len na Slovensku preto, aby mohli byť ozdobou námestí, či rôznych iných miest v mestách a obciach.

Každým rokom je moment, keď sa rozsvieti vianočný stromček, očakávanou udalosťou. Čím vyšší, tým lepšie. Krásne osvetlený, veľkolepý. Rozsvietený na Mikuláša a po mesiaci svojej statočnej výdrže, po obdive stoviek a niekde aj tisícok okoloidúcich, sa už jeho odvoz do neznáma nespája zo žiadnou slávou.

Na Slovensku je necelých 3.000 obcí. Takmer každá má svoj „vianočný živý stromček“. Tešíte sa z toho? Ja len, že to je približne 3,000 dospelých stromov ročne – minimálne 4ha zničeného lesa. Klobúk dole pred mestami, ktoré využívajú existujúce stromy vo svojom meste a nevyrúbu každý rok ďalší a ďalší.

Práve týmto smerom by malo ísť každé mesto, každá obec. Určite nie všade sa to dá, ale kde áno, treba to využiť.

Niektoré mestá neváhajú osadiť strom do každej štvrte. Je to krásne, patrí to k Vianociam, samozrejme. No v dnešnej dobe zvlášť by sa mohlo myslieť aj na dôsledky, nehovoriac o tom, koľko stromčekov sa predáva pred obchodnými centrami a koľko z nich sa nepredá. Počet živých, predaných ale aj nepredaných stromčekov, ktoré skončia, či neskončia v našich domovoch radšej odhadovať nejdem. Len tak, na zamyslenie. Pekné sviatky všetkým.

mp

Pozri tiež

Veľkolepé oslavy salašníctva a ovčiarstva sa konali po roku opäť na Salaši Zbojská

Na Salaši Zbojská sme v rámci podujatia ,,Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky“ oslávili tradície …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *