Jednorazové fľaše sa už nenosia, ukážte nám svoju alternatívu

Minulý rok začalo Slovensko zálohovať PET fľaše a plechovky. Tento krok síce výrazne znížil množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov, ale nevyriešil problém s neustálou produkciou plastových fliaš. Opäť totiž platí, že najlepší odpad je žiadny odpad.

Marcová výzva kampane Zatoč s odpadom, ktorej iniciátorom je Slovenská agentúra životného prostredia, upriamuje pozornosť na obmedzenie používania jednorazových nápojových obalov, ako sú tetrapaky, plechovky či plastové fľaše. Práve tie  sa totiž aj v súčasnosti, kedy sa životné prostredie a jeho ochrana dostávajú do popredia viac ako inokedy, tešia mimoriadnej obľube. Pre ilustráciu, v roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 480 biliónov plastových fliaš, pričom doba ich rozkladu je až  500 rokov. V roku 2018 sa v Európe vyprodukovalo takmer 61,8 miliónov plastov, z toho PET (polyetyléntereftalát) fľaše tvorili takmer 8 %. Recykluje sa pritom iba okolo 30 % plastov, väčšina tak stále končí na skládkach či v oceánoch, v lepšom prípade v spaľovniach na energetické využitie.

Aleksandra Vašek, Envirospektrum

Na Slovensku sa každý rok predá zhruba jedna miliarda plastových fliaš. Problém nápojových obalov spočíva v ich krátkej životnosti. Doslova za pár sekúnd alebo minút sa stávajú odpadom. Tak, ako v prípade ostatných obalov, aj v prípade tých nápojových platí, že recyklácia nie je ideálnym a jediným riešením. Tým najdôležitejším je predchádzať ich vzniku. Skôr, ako si teda kúpime niečo v jednorazovom nápojovom obale, uvažujme, či neexistuje iná alternatíva. V súčasnosti sú na trhu dostupné kvalitné nerezové, sklenené či bambusové fľaše, poháre aj slamky. Mnohé mestá majú automaty na mlieko a existuje viacero bezobalových obchodov. Stačí len tak málo – začať od seba!

Šimon Svitok, Envirospektrum

Zapojte sa do marcovej výzvy SAŽP „Ukáž svoju fľašu“. Postup je jednoduchý

  1. Máte svoju obľúbenú, opakovane použiteľnú fľašu na nápoje? Ukážte nám ju!
  2. Nekupujte nápoje v jednorazových obaloch. Naplňte si svoju obľúbenú fľašu vodou z vodovodu, pitných fontán či cisterien.
  3. Pošlite nám fotografiu svojej fľaše a miesta, kde ste ju naplnili. Napíšte, koľkokrát počas výzvy sa vám to podarilo.

Odborným garantom marcovej témy je NATUR-PACK a. s., registrácia do výzvy prebieha na tomto linku: https://www.ewobox.sk/sazp/zatoc-s-odpadom/pripime-si-s-planetou

Vyhodnotenie februárovej výzvy zameranej na tému elektroodpadu je zverejnené tu: https://www.ewobox.sk/clanok/vezmi-knihu-nie-mobil

SAŽP, Michaela Pšenáková

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *