Kalište – národná kultúrna pamiatka

Partizánska obec Kalište, ktorá v hrdinských a slávnych bojoch nášho ľudu proti fašizmu zohrala významnú úlohu, bola uznesením predsedníctva SNR zo dňa 27. februára 1961 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Toto rozhodnutie bolo potvrdené vládou ČSSR uznesením č. 250 z 20. marca 1962.

Kalište – 42 drevených domčekov v malej podhorskej osade. Po ústupe SNP do hôr sa stali jedným z dôležitých centier „Partizánskej republiky“. V osade boli sídla partizánskych oddielov Vpred, veliteľom ktorého bol pplk. M.Morskoj – vlastným menom M.P. Osipov a Stalin pod vedením mjr. A. A. Martynova.

Významnú pomoc partizánom počas ich pobytu v Kališti poskytovali miestni obyvatelia. V polovici marca 1945 fašisti v niekoľkonásobnej presile zaútočili na „Partizánsku republiku“, pretože potrebovali pre frontové jednotky preraziť a uvoľniť cestu z Banskej Bystrice na Staré Hory a Ružomberok. Aby nedošlo ku krviprelievaniu civilného obyvateľstva, partizáni Kalište opustili. A tak 18. marca 1945 fašisti obsadili osadu bez boja a kruto sa pomstili na obyvateľstve a ranených partizánoch. Osadu vyrabovali a zapálili, pričom ju takmer zrovnali zo zemou. Tejto krvavej dani fašizmu padlo za obeť 34 ľudských životov – z toho 9 upálením zaživa. 40 domov padlo popolom. Ostali len dva drevené domčeky s malou kaplnkou a cintorínom.

Osada už obnovená nebola. Pri príležitosti 20. výročia SNP v dvoch renovovaných domčekoch bola zriadená pamätná izba SNP.

Hrozným spôsobom zavraždili fašisti Jozefa Višného, ktorý zásoboval partizánov potravinami. Fašisti ho odvliekli do Štubnianskych Teplíc a podľa údajov v neďalekom lese ho prepílili ručnou pílou. Ostalo po ňom sedem sirôt.

Mnohí partizáni hrdinsky padli v bojoch o Kalište v zimnom období 1944-45. Štefan Benedik, 23-ročný baník z Veľkej Polomy, 25-ročný vysokoškolák Oto Furdík zo Zvolena, 30-ročná lekárka Dr. Magdaléna Abrányiová. Možno menovať desiatky ďalších bojovníkov.

Kalište malo pred vypálením 209 obyvateľov. Obyvatelia Kalištia sa presťahovali do Skleného a Nitrianskeho Pravna, ale po čase odtiaľ odišli. Najviac Kališťanov bývalo na Novom Kališti v Banskej Bystrici, v Slovenskej Ľupči a v okolitých dedinkách.

Obete Kalištia nám pripomínajú hrôzy fašizmu, na ktoré nemôžeme zabudnúť.

Mgr. Ivan Terem

Pozri tiež

O vypálenej obci Kalište vyjde krásny historický kalendár

Prezentovaný bude na 14. ročníku na Stretnutí generácií na Kališti dňa 22.6.2019. Tohtoročné 75. výročie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *