August plný podujatí

August 2020

6.8.2020 (štvrtok) od 17:00 h, pred Radnicou, Námestie SNP 1, Banská Bystrica

ŠTVRTKOVÁ PREHLIADKA MESTOM SO SPRIEVODCOM

Informačné centrum Banská Bystrica vás srdečne pozýva na letné prehliadky historického centra Banskej Bystrice, kde sa dozviete zaujímavé informácie o budovách okolo ktorých chodievate a prenesiete sa s našimi sprievodcami na chvíľu do minulosti.

Vstupné: bezplatne!

6.8.2020 (štvrtok) od 17:00 h a o 19:30 h, SOS, Dolná 35, Banská Bystrica

DIVADELNÝ ŠTVRTOK: TO ZAS BUDE REČÍ

Novovzniknuté neprofesionálne divadlo pri Združení SOS – Divadlo D35 prichádza s premiérovým predstavením „To zas bude rečí“. Komédia o dvoch manželoch v dvoch manželstvách naplnená slzami a inými tekutinami. Dve postavy mužov, Karči a Mižu, sa dostanú do nie celkom bežnej a nie veľmi predvídateľnej situácie, ktorú budú musieť, po mnohých peripetiách, svojsky vyriešiť. V hlavných úlohách sa predstavia: Gabo Obernauer, a. h. a Maroš Krajčovič.

Vstupné: 5,00 €

6.8.2020 (štvrtok) od 18:00 h, Múzeum SNP – Záhrada Cavivy Reick, Kapitulská 21, Banská Bystrica

FESTIVALOVÁ HUDOBNÁ GLOSA – FUBABY

Druhý z trojice večerov pod šírym nebom, ktorý pre vás pripravili tvorcovia obľúbeného Festivalu umenia a dizajnu FUBABY. Pozvanie do Hudobnej glosy Igora Šimega prijali Helena Krajčiová, Soňa Hanzl Kopčanová, Dominik Lauko, Viktor Svetlík a Mária Štefániková. Čaká vás zaujímavý kultúrny večer v čarovnom prostredí romantickej záhrady Chavivy Reick v areáli Múzea SNP.

Koncert sa v prípade nepriaznivého počasia presunie do kinosály Múzea SNP.

Vstupné: 6,00 € (Predaj priamo v IC v Radnici)

7.8.2020 (piatok), Robotnícky dom, Robotnícka 3, Banská Bystrica

STRETNUTIE S GOLEMOM

Poznajú vaše deti Golema? Že nie? No tak ich určite zoberte prvý augustový piatok do Robotníckeho domu na interaktívne tvorivé dielne, kde Golem zohrá jednu dôležitú úlohu. Ale viac už neprezradíme! Príďte od 9:00 do 11:00 h alebo od 16:00 do 18:00 h. Tešíme sa na vás aj s Golemom!

7.8.2020 Škola žonglovania

Interaktívne tvorivé dielne od 9:00 – 11:00 hod a 16:00 – 18:00 hod, Robotnícky dom Banská Bystrica.

7. – 8.8. 2020 (piatok – sobota), Amfiteáter Paľa Bielika, Cesta na Amfiteáter 494, Banská Bystrica

FOLKLÓRNA BYSTRICA

Festival ľudovej hudby a tanca v meste pod Urpínom tento raz prinesie trošku netradičný program. Hlavne piatok bude výnimočný. Na obrovskom plátne pod šírym nebom s očarujúcou nočnou panorámou mesta v pozadí si budete môcť pozrieť dva filmové klenoty – najprv legendárny film Zem spieva a potom dokument o Samkovi Durdíkovi – Myjavský muzikant. Brány amfiteátra sa otvárajú o 19-tej a na vás všetkých čakajú rôzne dobroty, maškrty, trúnok aj muzika!

Viac informácií: folklornabystrica.sk

Vstupné: 4,00 € / piatok

9.8.2020 Promenádny koncert, o 17:00 hod., Mestský park na Tajovského ulici

Už túto nedeľu sa môžeme tešiť na ďalší Promenádny koncert, tentokrát v noblesnej atmosfére romantického valčíka a rezkých poliek z diel Johanessa Straussa. Do rytmu zahrá  desaťčlenný Salónny orchester Milana Bernáta.  Profesionáli z Tanečnej školy Juraja Fábera predvedú divákom ako sa tancujú štandardné tance a vyzvú ich, aby si zatancovali tiež. Atmosféru 19. storočia dotvoria tanečníci z Folklórneho súboru Urpín odetí do dobových kostýmov.  Vstup je voľný. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Robotníckom dome.

12.8.2020 Koncert účastníčky Československo má talent 2019

  • o  14.30 hod. , Nádvorie Márie Terézie, Lazovná 9, Banská Bystrica

Lara Abou Hamdan pochádza zo Sýrie, má 19 rokov a študuje kompozíciu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Na gitare hrá už 13 rokov. Píše piesne po anglicky, po arabsky a aj po slovensky.

Vstup voľný

12.8., 19.8., 26. 8. 2020 Prázdninové stredy v knižnici a múzeu

  • ŠVK, Lazovná 9, Banská Bystrica, 1. poschodie

12. – 15.8. Voľné pódium, Námestie SNP

Nový projekt Voľné pódium dáva priestor prioritne začínajúcim umelcom z Banskej Bystrice a okolia, aby ukázali čo dokážu a odprezentovali sa. Počas troch dní predvedie na Námestí SNP svoj talent štrnásť kapiel a jedno tanečné zoskupenie.

Dávame im nielen priestor na pódiu, ale aj ozvučenie, bicie a celé profesionálne zázemie. Kapely budú vystupovať bez nároku na honorár. Pôjde o prehliadku, ktorá umožní prezentáciu toho, čo ešte nie je známe a potvrdí skutočnosť, že v meste pod Urpínom žije veľa šikovných umelcov,“

objasňuje Ľudmila Grausová z oddelenia kultúry.  Na výzvu mesta zareagovalo mnoho začínajúcich kapiel, ktoré predvedú rôzne žánre, napr.  rock, pop, jazz i rock metal.

31. 8, 10:00 hod. – 14:00 hod., Detský jarmok 2020, Centrum voľného času Havranské 9, Banská Bystrica

Detský jarmok 2020 pripravilo centrum voľného času najmä pre deti, ale program je vhodný aj pre celé rodiny. Deti si budú môcť zaskákať na nafukovacom hrade, zašportovať si v atletickej škôlke, vyskúšať si netradičné športy ako cornhole, discgolf alebo petang. Centrum voľného času pripravuje pre najmenších maľovanie na tvár a tvorivé dielne, v rámci  ktorých si vyrobia vlastný darček alebo ozdobia chutný medovník. Každý účastník dostane pripravenú výbornú čokoládovú palacinku, sladkú odmenu a drobný darček.

Výstava – Výprava za tajomným umením praveku

  • Stredoslovenské múzeum Banská Bystrica, Tihányiovský kaštieľ

Záhady objavov prvých malieb v jaskyniach Lasceaux vo Francúzsku, či Altamíra v Španielsku , tajomné „umenie“ praveku.

PRÍBEHY HUDOBNÝCH LEGIEND – ROK VÝROČÍ

Hudobné átrium ŠVK, Lazovná 9, Banská Bystrica

Otvorené počas pracovných dní:10:00 h – 16:00 h, v stredu do 18:00 h

Audiovizuálna výstava s ponukou filmových projekcií, hudobných nahrávok a zaujímavých publikácií.

Pocta hudobným legendám, ktorých výročia si v roku 2020 pripomíname: THE BEATLES, JOHN LENNON, THE DOORS, ERIC CLAPTON, PETER GABRIEL, B. B. KING, JANIS JOPLIN, JIMI HENDRIX, RAY CHARLES, EDITH PIAF, BILLIE HOLIDAY a ďalší.

do 30. 9. 2020 Výstava – Milan Rastislav Štefánik (1880-1919) astronóm, vojak, politik

Štátna vedecká knižnica – 1. poschodie, Lazovná 9, Banská Bystrica

V tomto roku si pripomíname 140. výročie narodenia významného astronóma, vojaka a politika Milana Rastislava Štefánika. Štefánik bol významnou osobnosťou slovenskej histórie, významne sa zaslúžil o vznik prvej Česko-slovenskej republiky. Mal aj francúzske občianstvo a bol generálom francúzskej armády, vášnivým cestovateľom a objaviteľom. Bol astronóm a politik.

Mesto BB, zč

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *