Kam na zimnú dovolenku?

V regióne STREDNÉ SLOVENSKO vás čaká ponuka mrazivých zážitkov

Región Stredné Slovensko je bohatý na možnosti trávenia voľného času aj počas zimných mesiacov. Sezóna pomaly štartuje a poskytovatelia služieb pracujú v plnom nasadení. Profesionálne upravené zjazdové svahy a bežecké trate, skialpinistické lokality, SKIBUSY, svetové podujatia, wellness centrá, špičkové ubytovacie zariadenia, lyžiarske servisy a lyžiarske školy sú zárukou pestrej ponuky zimných zážitkov. Presvedčte sa na vlastnej koži a zažite mrazivú zimnú dovolenku v srdci Slovenska!

V týchto lokalitách si zimu užijete naplno a dosýta

Donovaly patria k najnavštevovanejším strediskám zimných športov v regióne. Na kvalitne upravených zjazdovkách PARK SNOW Donovaly si adrenalín doplnia všetci milovníci lyžovania a snowboardovania. Stredisko prichádza tento rok s viacerými novinkami ako každodenné večerné lyžovanie do 20.00 hod., možnosť súkromnej rannej lyžovačky (fresh track) zakončenej horskými raňajkami, Après – ski party každý piatok s DJ na Záhradišti či špeciálne snooc – ski aj pre nelyžiarov! Služby v stredisku skvalitňujú moderné upravené zariadenia zaručujúce rýchlosť a pohodlnosť. Na vrcholky svahov vyvezú návštevníkov prostredníctvom kombinovanej 6 – sedačkovej lanovky s 8 – miestnou kabínou TELEMIX Nová Hoľa, 4 – sedačkovej lanovke Buly Expres Zahradište alebo 14 vlekov. Na výber ponúka stredisko 19 zjazdových tratí rôznej obťažnosti, takže na svoje si prídu začiatočníci aj profesionálni lyžiari. Prvé kroky na lyžiach zdolajú tí najmenší v PATTY SKI Funpark s animačným programom pre deti a nespočetnými možnosťami zábavy, hier a súťaží. Freestyle skiing natrénujú odvážni lyžiari a snowboardisti v Rides park Donovaly – Zahradište. Ich zručnosti preverí viac ako 40 prekážok rozmiestnených po celom parku.

„Aj tento rok prichádzame s unikátnym produktom, NEKONEČNOU SEZÓNKOU v PARK SNOW Donovaly. Okrem toho, že je platná počas celej zimnej sezóny vrátane večerného lyžovania a vstupu na skialpové trate, prináša výhody parkovania zdarma a zľavy na konzumné v baroch a reštauráciách vo výške 15%.“

informoval Branislav Veľký, riaditeľ strediska PARK SNOW Donovaly. Nekonečnú sezónku si môžete zakúpiť v predpredaji na www.parksnow.sk.“

Na Donovaloch si zašportujú aj vyznávači bežeckého lyžovania. K dispozícii majú na výber 5 rôznych trás, z toho 2 okruhy. Medzi obľúbené trasy patrí Donovaly – Šachtičky a okruhy Polianka a Močiare. Celková dĺžka pravidelne upravovaných bežeckých trás je viac ako 30 km!

Lyžiarske zážitky môžu načerpať návštevníci regiónu aj v horskom stredisku Šachtičky, ktoré je vzdialené od centra mesta Banská Bystrica len 10 km. Stredisko ponúka 6 vlekov a 7 tratí rôznej náročnosti vhodných pre rekreačné a profesionálne lyžovanie. Práve profesionáli ocenia 2 zjazdové trate s certifikátom FIS pre organizovanie medzinárodných pretekov. Energiu po športových zážitkoch odporúčame načerpať v hoteli Šachtička, ktorý je vzdialený len pár metrov od zjazdovky. Gastronomické zážitky hosťom sprostredkuje uznávaný šéfkuchár Andrej Róth.

Šachtičky spolu s okolím obcí Králiky a Kordíky v Kremnických vrchoch patria tiež medzi obľúbené lokality pre bežkárov. Kvalitne upravené trate sú výsledkom jesenných príprav.

„Prípravy na sezónu začali už na prelome septembra a októbra. Vypilovali sa náletové dreviny, kosili okraje lesných ciest a zvážnic. Počas sezóny si bežkári budú môcť vybrať zo širokého spektra pravidelne upravovaných tratí, napríklad desaťkilometrový okruh okolo Jelenskej skaly s napojením až po Donovaly, trate na Kordíkoch, Králikoch aj v smere na Skalku a Hostinec, či trasu zo sedla Malý Šturec do lokality Nad Túfnou. Ak budú podmienky priaznivé, upravovať sa bude aj umelo zasnežovaný okruh okolo jazera na plážovom kúpalisku priamo v centre Banskej Bystrice,“

zhodnotil situáciu Matej Libič, Záhradnícke a rekreačné služby Banská Bystrica.

Z TOP stredísk zimných športov regiónu Stredné Slovensko určite nemôžeme vynechať Skalku pri Kremnici. V zimnej sezóne 2022/2023 budú lyžiarom k dispozícii staré aj nové vleky a 8 zjazdoviek s maximálnu nadmorskou výškou 1005 m.n.m.  Okrem klasického zjazdového lyžovania Skalka očarí aj sympatizantov bežkovania. Techniku si návštevníci môžu natrénovať na neuveriteľných 130 km bežeckých tratí. Začiatkom marca (4.-5. marec 2023) budú mať návštevníci možnosť zažiť jubilejný 50. ročník Bielej stopy spolu s MAJSTROVSTVAMI EURÓPY v rámci série medzinárodných maratónskych behov na lyžiach Euroloppet. Ponuku adrenalínových zážitkov dopĺňa ľadopád. Nevznikol síce prírodnou činnosťou, ale aj tak láka množstvo návštevníkov. Ľadopád dlhý takmer 20 metrov sa nachádza priamo na Skalke a rozširuje ponuku zimných aktivít v tejto lokalite.

Kvalitné služby nájdete aj v menších rodinných strediskách

Lyžovačku ako stvorenú pre rodiny s deťmi zažijú návštevníci v lyžiarskom stredisku SKI Králiky, ktoré sa nachádza v krásnej prírodnej scenérii v pohorí Kremnických vrchov. Stredisko ponúka 4 zjazdovky ľahkej obťažnosti s celkovou dĺžkou 2330 m. Zážitky na lyžiach môžete načerpať aj v stredisku Selce – Čachovo. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km. V blízkosti vlekov je k dispozícii aj prírodné klzisko. Výhradne na prírodnom snehu sa dá zalyžovať v stredisku Podkonice – Pleše, ktoré ponúka 800 m dlhý lyžiarsky vlek s viacerými zjazdovými traťami. V okolí strediska sa nachádza tiež bežkárska trasa v dĺžke 9 km.

Zabudnite na preplnené parkoviská

Región Stredné Slovensko aj tento rok prináša svojim návštevníkom možnosť ekologickej a ekonomickej jazdy SKIBUSMI do lyžiarskych stredísk z Banskej Bystrice na Donovaly, Šachtičky a z Kremnice na Skalku.

SKIBUS na Šachtičky bude premávať 2x denne počas víkendov, sviatkov a školských prázdnin v termíne od 2. januára do 19. marca. Na večernú lyžovačku sa môžete zviesť SKIBUSOM na Donovaly, ktorý bude v prevádzke raz denne od stredy do soboty v termíne od 4. januára do 18. marca. Trojicu uzatvára SKIBUS z Kremnice na Skalku. Premávať bude až 4 x denne v soboty, nedele a cez školské prázdniny (vianočné prázdniny 2.1.-7.1., jarné prázdniny v BB kraji 27.2.-3.3. a veľkonočné prázdniny 6.4.-11.4.).

Nemali by ste vynechať

Do popredia sa stále viac dostáva aj skialpové lyžovanie. Obľúbeným vrchom na zdolanie je Krížna, ktorá za odmenu ponúka dychberúce výhľady na hrebeň Nízkych Tatier. Prvé kroky na skialpových lyžiach vám odporúčame našlapať v menej náročnom teréne na Donovaloch alebo v horskom stredisku Šachtičky.

Ak sa radíte medzi otužilcov, určite navštívte jazero pri horskom stredisku Šachtičky. Stuhnutú krv v žilách si následne môžete ohriať v samoobslužnej privátnej saune s nádherným výhľadom na brehu jazera. Medzi ďalšie lokality patrí jazierko pri Harmaneckej jaskyni alebo v Tureckej, časť Salašky.

Viac informácii o zimných zážitkoch a detailný grafikon skibusov nájdete na webe www.centralslovakia.eu. Región Stredné Slovensko je RADOSŤ SPOZNÁVAŤ!

OOCR , Terézia Fiľová, foto : centralslovakia

Pozri tiež

Medzinárodné krňačkové preteky –  5. ročník o Veľkú cenu Jasnej

Dňa 24. februára 2024 sa uskutoční už 5. ročník o Veľkú cenu Jasnej v medzinárodných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *