Katolícka cirkev dnes slávi sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi

Katolícka cirkev na Slovensku i vo svete slávi dnes prikázaný sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, známy aj pod názvom Božie telo. Tento sviatok je oslavou daru Eucharistie a vyjadrením úcty k Spasiteľovi prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo Sviatosti oltárnej.

Sviatok Božieho tela sa slávi vždy vo štvrtok po sviatku Najsvätejšej Trojice, ktorý tentoraz pripadol na nedeľu 31. mája, alebo v nasledujúcu nedeľu.

Pri príležitosti tohto významného katolíckeho sviatku sa dnes na mnohých miestach konajú sväté omše. Bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), bude sláviť svätú omšu o 17.00 h v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Po sv. omši povedie eucharistickú procesiu so štyrmi oltárikmi vo vnútorných priestoroch katedrály.

Celobratislavská slávnosť Božieho tela bude v nedeľu 7. júna na Primaciálnom námestí. Po sv. omši pôjde eucharistická procesia na čele s biskupmi a kňazmi cez mesto do Kostola sv. Jána z Mathy (Trojička).
Sviatok Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi oddávna sprevádza tradícia procesií. Tajomstvo Ježišovho tela a krvi, na ktoré sa pri každej omši premieňa chlieb a víno, veriaci v procesii na čele s kňazom symbolicky oznamujú svetu nosením monštrancie s kúskom premeneného chleba ulicami dedín a miest. Postupne sa zastavujú pri štyroch oltároch, symbolizujúcich štyri svetové strany. Deti počas sprievodu na znak úcty a lásky k Bohu rozsypávajú na cestu lupene kvetov a veriaci spievajú nábožné piesne.

Hlavnou predstaviteľkou hnutia za zavedenie sviatku Božieho tela bola svätá Juliana z Liége (1192-1258), sestra a neskôr opátka kláštora Mt.Cornillon. Pre svoje snahy získala mnohých kňazov i biskupa Roberta de Thourote, ktorý v roku 1246 dal súhlas na slávenie tohto sviatku v diecéze Liége. Jedným z arcidiakonov v katedrále v Liége bol aj Jacques Panteleon, ktorý sa v roku 1261 stal pápežom Urbanom IV. Ten v roku 1264 encyklikou Transiturus de hoc mundo rozšíril slávenie tohto sviatku na celú cirkev.

tasr

Pozri tiež

Katolíci počas dňa spomínajú na mŕtveho Krista, večer slávia Veľkonočnú vigíliu

Katolícki veriaci na Bielu sobotu počas dňa spomínajú na mŕtveho Krista, prichádzajú do kostolov k …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *