Komentár Martina Klusa: Šesť kľúčových pravidiel, ako banskobystrickí smeráci riešia krízové situácie a tri jednoduché vysvetlenia na ich klamstvá a zavádzanie

Poznám v NR SR politikov, ktorí o SMERe nepovedia inak, ako o kriminálnej organizácii. Akiste to súvisí so stovkami káuz, ktorými si táto strana prešla. Mnohí sa logicky pýtajú, ako je možné, že aj napriek nim je SMER už dve desaťročia najsilnejšou politickou stranou na Slovensku? Som si istý, že jedným z dôvodov je aj dlhoročný tréning krízovej komunikácie.

Perfektnú prípadovú štúdiu ako na to, sa nám snažia predviesť aj v smutnom príbehu o tom, ako Banská Bystrica prišla o 25 nájomných bytov. Na úvod krátke zhrnutie o čo v kauze „nájomných“ bytov na Severnej 5, pod taktovkou dnes už zaniknutého Bytového podniku mesta (BPM) Banská Bystrica, išlo. Predstavte si, že máte možnosť čerpať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) za mimoriadne výhodný úrok. Vy si napriek tomu radšej zoberiete komerčný úver, lebo viete, že habaďúra, do ktorej sa púšťate, musí byť mimo zložité podmienky a kontrolu ŠFRB. Potom si objednáte rekonštrukciu objektu za mimoriadne nevýhodných podmienok a vyrobíte dlh. Nemáte z čoho splatiť náklady na rekonštrukciu a ani úver v banke. Tak „nájomné“ byty jednoducho bez akejkoľvek snahy o vyčíslenie ich reálnej trhovej hodnoty presuniete k investorovi a vyplatíte zvyšok dlhu. A nech toho nie je málo, urobíte to 31. 12. 2015, deň pred vlastným zánikom, aby sa o tom podľa možnosti nehovorilo a aby nikto nedával zbytočné otázky. Že na začiatku malo mesto objekt, pozemok a vstupný kapitál a dnes už nemá takmer nič? To už predsa nikomu nevadí. Však to zaplatia všetci občania a niekto si dobre zarobí.

Ak by ste si mysleli, že po týchto odhaleniach a dokonca podaní trestného oznámenia príde vedenie mesta s uznaním vážnosti situácie, prisľúbi súčinnosť s vyšetrujúcimi orgánmi a vyvodenie zodpovednosti voči tým, čo pochybili, tak máte úplne naivné očakávania. V meste, ktoré ovláda SMER-SD, sa krízovo komunikuje inak.

  1. Prvým základným pravidlom, je zachovať chladnú hlavu a pripraviť sa. Preto nie sú vhodné žiadne bezprostredné reakcie na fakty odhaľujúce závažnosť kauzy a novinárov treba odkázať len na neskoršiu reakciu. Do karát pritom hrá ešte utorkový štátny sviatok.
  2. Druhým je silný prechod do protiofenzívy. Výkopom musí byť dobre zvládnutá tlačová konferencia s jednoducho zapamätateľnými posolstvami, ako napr. kauza je stará, resp. je účelová a tendenčná pred voľbami
  3. Tretím pravidlom je vyliať vedro špiny na tých, ktorí si dovolili kauzu otvoriť. Preto sme sa ešte na tlačovej konferencii dozvedeli aj to, že Klus a Kašper sú vlastne ignoranti a v zásade spoluvinníci. Nielenže si totiž detailne neštudujú o. i. všetky zmluvy, ktoré mesto zo zákona na web zverejňuje, ale ako členovia dozornej rady BPM mali predsa o všetkom vedieť. Veď napr. taký Klus v nej sedel celých osem mesiacov.
  4. Potom v tomto duchu treba zaspamovať sociálne siete. A aby to pôsobilo dôveryhodne, pošleme „do boja“ najsilnejšie kalibre. Prednostu MsÚ a konateľa MBB nástupníckej spoločnosti po BPM.
  5. No a v neposlednom rade treba „objektívne informovať“ verejnosť. Ideálne pritom poslúži portál Bystricoviny, ktorému väčšina nepovie inak ako smerácka hlásna trúba. Taká, ktorá si potrpí na „vyvážené“ a „objektívne“ informácie. A nesklamali ani tentoraz. Na pondelkovej tlačovke, kde sme komplexne o kauze a jej genéze informovali, by ste síce ich zástupcu hľadali márne. Zato už vo štvrtok prišli s bombastickou investigatívnou informáciou, že Klus aj Kašper predsa o všetkom vedeli a div, že nás rovno neoznačili za strojcov celej kauzy. Ale k tomu sa ešte dostanem.
  6. No a nakoniec prichádza šieste kľúčové pravidlo. Vyhodnotiť úspešnosť krízovej komunikácie a podľa možnosti kauzu čím skôr zamiesť pod koberec, alebo nájsť inú nosnú tému, ktorá ju prekryje.

Takú radosť im ale urobiť nemôžeme a minimálne niektoré klamstvá a polopravdy si ešte zaslúžia reakciu.

 1. Kauza je stará, účelová a tendenčná

Nuž stará je táto kauza asi len pre p. primátora a pár vyvolených, čo je ešte smutnejšie zistenie. My, nehodní poslanci a zbytočne zvedavá verejnosť, sme sa o nej evidentne nemali dozvedieť nikdy. Náhoda chcela, že sme na ňu prišli v druhej polovici septembra a ihneď ju otvorili na zasadnutí MsZ ako interpeláciu. V tejto súvislosti odporúčam pozrieť si videozáznam a zamerať sa na reakciu primátora po jej prednesení. Tá hovorí sama za seba. V každom prípade, odpoveď sme na ňu dostali len minulý týždeň a bezodkladne sme konali. Občania nás totiž zvolili, aby sme chránili ich záujmy a verejné prostriedky, bez ohľadu na to, ako blízko, či ďaleko sú voľby. Účelové a tendenčné sú teda tvrdenia vedenia mesta, rozhodne nie naše konanie.

2. Je to kauza predchádzajúcich vedení mesta a prevodom bytov chceli ochrániť majetok mesta

V tejto kauze je prinajmenšom rovnako dôležité nielen to, kedy a ako sa začalo stavať, ale aj to kedy a za akých okolností sa predávalo. A to bolo na konci roka 2015, počas mandátu súčasného vedenia mesta. Vážnou a nezodpovedanou otázkou naň pritom zostalo, prečo sa nepristúpilo ku komerčnému predaju bytov, keď už bol tento neodvratný.

 3. Klus o všetkom vedel

Nejdem sa vyjadrovať za kolegu Igora Kašpera, ale tvrdenia pánov Tomana a Noska o tom, že som o predaji bytov vedel, je do neba volajúca lož. Rovnako podlo v tejto súvislosti pôsobia aj „výkriky“ konateľa MBB na sociálnych sieťach, ako som údajne zanedbával moju prácu v dozornej rade, pokiaľ som o tak dôležitej veci, ako bol predaj bytov, nevedel. Nuž páni, stačí letmý pohľad do pozvánok a zápisníc dozorných rád, kde som bol prítomný a bude vám nad slnko jasnejšie, že o prevode 25 bytov spoločnosti Prima invest nikdy a nikde nepadlo ani slovo. A ak by to tak bolo, už by ste to dávno vytiahli. Podobne ako zmieňovanú bombastickú informáciu od p. Tomana, podľa ktorej citujem: sa v zápisnici zo zasadnutia v bode štyri nachádza informácia o obsadenosti a možnosti odpredaja bytov na Severnej 5, pričom dozorná rada nariadila konateľovi spracovať cenu na odkúpenie bytov. Pána Tomana v tejto súvislosti vôbec nenapadlo, že si vlastne šľape po jazyku, keďže tu sa celý čas rieši nie predaj, ale prevod bytov a ani to, aby si obsah tejto informácie overil. Ak by tak urobil, tak by mu ktorýkoľvek člen dozornej rady, či konateľ BPM určite vysvetlil, že vtedajšia otázka predaja bola výhradne v hypotetickej rovine „ak o ňu aktuálny nájomca prejaví záujem“. Veľmi dobre si zároveň pamätám, že sme v tejto súvislosti viacerí prejavili nevôľu, aby sa stratil nájomný charakter bytov a že sme zároveň dostali prísľub, že sa k tejto téme ešte vrátime. Nestalo sa tak, o čom svedčí aj to, že si konateľ nikdy nesplnil požiadavku dozornej rady o spracovaní ceny na odkúpenie bytov. A to najdôležitejšie, byty boli prevedené 31. 12. 2015 bez súhlasu a vedomia dozornej rady, ktorá sa vzhľadom na zánik spoločnosti na ďalší deň, už nikdy viac nezišla.

Zrátané a podčiarknuté. Napriek náramnej snahe bystrických smerákov otočiť diskusiu podľa ich predstáv, netreba zabúdať na to najpodstatnejšie. Na začiatku malo mesto objekt, pozemok a vstupný kapitál. Dnes už nemá takmer nič. A vedenie mesta sa tvári, akoby sa ho to vôbec netýkalo. Dokonca sa pokúša verejnosť presvedčiť, že zodpovední sú tí, ktorí na tento smutný príbeh o hospodárení s našim spoločným majetkom poukázali. Hanba.

Martin Klus , poslanec NR SR a MsZ Banská Bystrica

Pozri tiež

Tomáš Klus v Banskej Bystrici už dnes

Už dnes odštartuje svoj ďalší koncert v banskobystrickom Ministri of Fun na banskobystrických Troskách český pesničkár …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *