Kontrola v Národnom onkologickom ústave stále prebieha

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) stále neukončil kontrolu v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave. Prešetrovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti tam začal koncom tohtoročného januára po tom, čo tam minulý rok v decembri obvinili pre krádeže onkoliekov deväť ľudí. Mali s nimi podozrivo manipulovať.

Dĺžka trvania dohľadov závisí od osobitosti a náročnosti jednotlivých prípadov,“ reagovala hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová na otázku, kedy bude mať úrad výsledky z preverovania.

O výsledku dohľadu bude úrad informovať až po jeho ukončení. ÚDZS posudzuje v zdravotnej dokumentácii pacientov správnosť indikácie lieku a dávky a tiež záznam o podaní lieku v predpísanej dávke. Zaoberá sa teda správnosťou diagnostických a liečebných postupov.

Ak úrad zistí v poskytnutej zdravotnej starostlivosti nedostatky, môže poskytovateľovi uložiť pokutu alebo zákaz výkonu zdravotníckeho povolania najviac na jeden rok. Súčasne môže uložiť aj opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov,“ povedala Pivarčiová.

Kontrolu v NOÚ inicioval aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Pochybenia pri príprave liekov nenašiel. NOÚ podľa ŠÚKL dodržiava postupy pre prípravu koncentrácie liekov a jeho pracovníci ich prichystajú tak, ako to požaduje lekár. Okrem NOÚ kontroloval štátny ústav aj Onkologický ústav sv. Alžbety či Východoslovenský onkologický ústav. Pozrel sa tiež do dvoch zariadení Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) a univerzitných nemocníc v Martine a Košiciach i do fakultných nemocníc v Banskej Bystrici a Prešove. Štátny ústav tam nenašiel pochybenia.

Z deviatich obvinených osôb boli šiesti zamestnancami NOÚ, z ústavu ich však prepustili. Na podozrivú manipuláciu s liekmi na oddelení, kde sa pripravujú pred ich podaním pacientom, upozornili riaditeľa NOÚ Jozefa Dolinského zamestnanci koncom októbra minulého roka. Ten sa obrátil na políciu, ktorá začala trestné stíhanie pre krádež. NOÚ odmietol, že by došlo k ohrozeniu pacientov.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Prinesie konferencia Moderné zdravotníctvo recept na liečbu akútnych problémov?

Kvalita zdravotnej starostlivosti, elektronizácia dát aj procesov a rozvoj ezdravia, využitie mobilných technológií v praxi, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *