Koruna kráľov zavíta už tento víkend do bystrickej Europy

Unikátnu repliku uhorskej kráľovskej koruny, ktorou bolo korunovaných viac ako 50 uhorských kráľov, nevynímajúc kráľovnú reforiem Máriu Teréziu, si budú môcť návštevníci Europa Shopping Center v detailne prepracovanom prevedení pozrieť už tento víkend v dňoch 18.-20. novembra 2022 v priestoroch klenotníctva Mikuš Diamonds.

Keď je práca výsadou

Vytvoriť nevšednú repliku svätoštefanského klenotu zahŕňalo viac ako 1000 hodín poctivej zlatníckej práce šiestich zlatníkov, pod vedením najskúsenejšieho majstra z Mikuš Diamonds.

Korpus koruny je tvorený striebrom a vo finálnom kroku je koruna pozlátená, pričom jej celková hmotnosť zodpovedá originálu, t.j. viac ako dva kilogramy. Toto nádherné klenotnícke dielo zdobí 362 ručne osadených prírodných perál a 98 drahokamov, z ktorých je až 85 kusov prírodného pôvodu (almandíny, ametysty, ruženíny, malachit a chryzopras).

Ďalším detailom, ktorý podčiarkuje výnimočnosť diela, sú ručne maľované obrázky svätcov a iných postáv. Spodnú časť tvorí zlatý byzantský diadém, označovaný ako grécka koruna, ktorú dekorujú bohato zdobené emailové doštičky, nástavce a pendílie (retiazkové prívesky). Vrchná časť, latinská koruna, je doplnkom gréckeho diadému a má tvar vypuklého kríža.

Klenot opradený príbehmi

Obdivovateľov histórie ako aj skutočne raritnej klenotníckej tvorby už na prvý pohľad zaujme neprehliadnuteľný naklonený krížik. Klenotnícki majstri zachovali pôvodné ohnutie kríža, ktorého príbeh sa traduje od korunovácie Márie Anny Španielskej. Údajne totiž pri prípravách na korunovačný akt nastali problémy s vyťahovaním koruny zo schránky a medeného puzdra. Následkom silného tlaku, vynaloženého na vytiahnutie koruny, sa krížik ohol.

„Bolo pre nás obrovskou cťou vytvoriť repliku takto jedinečného korunovačného klenotu, ktorý je spojený s našou históriou a nesie v sebe nejeden silný kráľovský príbeh. Už v časoch kráľov bola výroba korunovačných klenotov tou najprestížnejšou prácou pre každého zlatníka. Tým, ktorí mohli na korunovačných klenotoch pracovať, sa pripisovala najvyššia kvalita klenotníckeho remesla. Aj my sme sa prácou na tejto korune snažili deklarovať tú najjemnejšiu a najprecíznejšiu klenotnícku tvorbu, pričom sme v čo najväčšej miere dbali tiež na dodržiavanie historických klenotníckych postupov,“

približuje motivácie k výrobe skvostného diela Martin Mikuš, výkonný riaditeľ klenotníctva Mikuš Diamonds.

Výnimočné dielo – výnimočné miesto

Výstava diela, ako v bystrickej Europe, tak aj na iných miestach, predpokladá riadne zabezpečenie, po technickej ako aj bezpečnostnej stránke. Príležitosti či miesta pre vystavenie koruny si preto jej tvorcovia dôkladne vyberajú.

„Sme nesmierne radi, že medzi prevádzkami v Europa SC máme takýto doslova klenot, ktorý sa na pár dní stane výstavným miestom skutočne unikátneho diela. Ako často uvádzame, naše centrum nie je len strediskom, ktoré napĺňa nákupnú funkciu. Sme miestom stretnutí, podujatí aj výstav, o to prirodzenejším, keď sa samotné prevádzky vlastnou tvorbou premenia na výnimočné miesta, ponúkajúce výnimočné zážitky,“

uvádza Michaela Čanecká,

Uhorskú kráľovskú korunu bude počas celej doby vystavenia sprevádzať fyzická ochrana. Návštevníci ju môžu vidieť v dňoch 18.-20. novembra 2022 v priestoroch klenotníctva Mikuš Diamonds na 1. poschodí, v čase otváracích hodín.

Zdroj a foto: Europa SC, Anna Jadušová

Pozri tiež

Seniori sa dozvedia viac o živote architekta svetového mena

V októbri príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je ako dôchodkový vek, jeseň života, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *