Kúpele Sliač dbajú o bezpečnosť svojich hostí aj návštevníkov

Kúpele Sliač sa priebežne modernizujú a dopĺňajú ponuku funkčných riešení pre svojich hostí aj širokú verejnosť. Najnovšie v rámci bezpečnostných opatrení obstarali aj automatický elektrický defibrilátor (AED), ktorý dokáže zachrániť životy nielen v kúpeľoch, ale aj v ich bezprostrednom okolí. Defibrilátor je určený na manipuláciu aj laickej verejnosti a pomôže tam, kde rozhodujú sekundy.

​​Kúpele Sliač, známe svojou dlhoročnou tradíciou v liečbe primárne kardiovaskulárnych a mnohých ďalších ochorení, sa zameriavajú na bezpečnosť svojich hostí a verejnosti. Plne obsadené kúpele počas obdobia leta, či množstvo kultúrnych podujatí, ktoré lákajú návštevníkom z blízkeho aj širokého okolia vyúsťujú do vysokej návštevnosti, s ktorou je spojené aj zvýšené riziko potenciálnych zdravotných komplikácií. V snahe posilniť záchranné opatrenia a zvýšiť tak nielen komfort ale najmä úroveň bezpečnosti, Kúpele Sliač do svojho areálu implementovali automatizovaný externý defibrilátor AED, ktorý je k dispozícii každému návštevníkovi na nádvorí Kúpeľného Hotela Palace.

“Ako kúpele, ktoré sa špecializujú na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, chceme zabezpečiť najvyššiu úroveň bezpečnosti pre našich hostí i verejnosť. Implementácia AED defibrilátora je pre nás dôležitým krokom, ktorý nám umožní rýchlu a efektívnu reakciu v prípade urgentných zdravotných situácií. Sme presvedčení, že poskytnutie prístupu k tomuto život zachraňujúcemu zariadeniu je nevyhnutné a prispieva k našej úlohe skvalitňovať zdravie a bezpečnosť našich návštevníkov. Víziou je implementovať toto zariadenie aj do ďalších priestorov Kúpeľov Sliač,”

približuje riaditeľ Kúpeľov Sliač, Martin Beňuch.

Kúpele Sliač sa rozhodli pre implementáciu moderného AED defibrilátora, ktorý vie byť vďaka svojmu intuitívnemu prevedeniu použitý aj osobou bez lekárskeho vzdelania. Prístroj je vybavený hlasovými pokynmi v slovenčine, písanými aj obrazovými inštrukciami, ktoré vedú používateľa počas celého procesu defibrilácie, čo minimalizuje riziko nesprávneho použitia.

“Prvá pomoc je kľúčovou činnosťou vo chvíľach, kedy doslova rozhodujú sekundy. AED defibrilátor je automat, ktorý hovorí, čo treba v kritickej situácii robiť. Treba byť odvážny a treba konať. Je preto rovnako dôležité, aby sa verejnosť preškoľovala v prvej pomoci a nebála sa ju podať,”

uzatvára Beňuch.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie je zástava srdca jednou z hlavných príčin úmrtia na celom svete. Rýchla a správna reakcia je pre prežitie pacienta kľúčová. Práve tu hrá defibrilátor neoceniteľnú úlohu, keďže umožňuje okamžitú intervenciu ešte pred príchodom sanitky. Prístroj dokáže elektrickým výbojom obnoviť normálny rytmus srdca, čím zvyšuje šance na prežitie pacienta s kardiálnym záchvatom.

Defibrilátor kúpeľom dodala spoločnosť Spencer Medical, ktorá okrem prístroja zabezpečila aj zaškolenie personálu profesionálnymi záchranármi. Školenia sa zúčastnili zamestnanci kúpeľov, ktorým záchranári zdieľali svojej neoceniteľné skúsenosti z praxe, realizovali interaktívny tréning masáže srdca a školení zamestnanci tiež dostali možnosť vyskúšať si tréningovú verziu defibrilátora.

“Naša spoločnosť realizuje tréningové kurzy zamerané na používanie AED defibrilátora a základné postupy prvej pomoci. Veríme, že šírením informácií a osvety môžeme zapojením celej komunity znížiť úmrtnosť v dôsledku zástavy srdca. AED defibrilátor má okrem iného aj výhodu v  ovládaní pomocou jediného tlačidla, funkcii metronómu, automatickom spustení po otvorení, má tiež vopred pripojené elektródy a prehľadný displej. Tieto dôležité funkcie pomôžu najmä v prípadoch, ak človek poskytujúci pomoc defibrilátor nikdy v rukách nedržal, no stále tak dokáže poskytnúť čo najefektívnejšiu pomoc pri záchrane ľudského života,”

upresňuje Zoltán Beňo, zástupca spoločnosti Spencer Medical.

AED defibrilátor nie je prvým defibrilátorom na území kúpeľov. Defibrilátor je súčasťou lekárskeho vybavenia na ambulancii a pohotovostnej ambulancii, ktoré obsluhuje lekár. Je však prvým defibrilátorom, ktorý je prístupný verejnosti. Takto dostupné defibrilátory je dôležité zaregistrovať, aby v prípade nutnosti podania prvej pomoci v širšom okolí mohol operátor linky tiesňového volania zariadenie identifikovať a následne mohlo byť použité.

CardioAid-1 od firmy Spencer Medical, umiestnený v Kúpeľoch Sliač, dokáže podať život zachraňujúci výboj v objeme až 360 J, vďaka čomu dokáže efektívne zachraňovať aj staršie osoby a osoby s váhou nad 100 kg, teda osoby s vyššou impedanciou tela. Vďaka inteligentnému vyhodnocovaniu impedancie pacienta, má používateľ istotu, že prístroj pracuje čo najšetrnejšie, a u každého pacienta inteligentne vyhodnocuje na mieru “šitý” elektrický výboj, ktorý práve v danom momente tento pacient potrebuje. Nárastom počtu verejne dostupných AED defibrilátorov, ktoré sa dajú použiť 24 hodín denne, dokážeme spoločne znížiť počet odvrátiteľných úmrtí našich blízkych, priateľov alebo kolegov.

Kúpele Sliač sú historicky prvými kúpeľmi na Slovensku, ktoré boli vďaka liečivej minerálnej vode s vysokým obsahom CO2 určené na liečbu srdcovo-cievnych ochorení. Pri viac ako 200 ročnej tradícii v poskytovaní kúpeľnej starostlivosti sa špecializujú na liečbu viacerých zdravotných komplikácií. Okrem srdcovo-cievnych ochorení sú to indikácie pohybového aparátu, ženských chorôb, onkologických ochorení aj post-covidového syndrómu.

Anna Jadušová

Pozri tiež

Dobrá správa pre banskobystrických skejterov a hokejbalistov

Komunita skejterov a hokejbalistov v Banskej Bystrici dlhé roky volá po výstavbe nových športovísk, na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *