Ľudia posielajú chránené živočíchy a rastliny poštou, pašujú ich aj v batožine

Colníci zaznamenali vlani viacero tovarov podliehajúcich medzinárodnému dohovoru CITES, ktorým chýbali platné dokumenty potrebné na dovoz. Zadržané chránené rastliny, či živočíchy zväčša zostanú vlastníctvom štátu. Dohovor má dostať pod kontrolu svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín.
Finančná správa evidovala 13 prípadov nelegálneho dovozu. Z toho tri na colnom úrade v Žiline. Išlo o pánske čižmy, ktorých časť zvršku bola zhotovená z pytóna, vypracovanú kožu a o štyri kusy zubov z medveďa čierneho a jeden exemplár kaktusu Stetsonia coryne. Ich cena predstavovala 2300 eur.
Colníci z Banskej Bystrice objavili tri zásielky, v ktorých boli koralovce a viacero druhov kaktusov. V štyroch zásielkach zaistených v Bratislave sa nachádzal mobilný telefón potiahnutý kožou z pytóna, výživové doplnky, ktoré obsahovali časti z chráneného kaktusu z rodu Hoodia a doštičky z koralu. Tie nemali povolenie na dovoz.
Ako upozornila hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, poštové zásielky nie sú jediným spôsobom, akým sa ľudia snažia chránené rastliny a živočíchy alebo výrobky z nich prepašovať na Slovensko. Na bratislavskom letisku evidovali v minulom roku tri prípady. Istý Bratislavčan mal v batožine po návrate z Dubaja 27 neživých exemplárov koralov. Takisto to bolo pri Rakúšanovi, ktorý priletel z rovnakej destinácie. Najväčší kontraband objavili v novembri, keď sa istý muž snažil prepašovať 86 kusov koralov. Aj on cestoval z Dubaja.

zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

V kamióne bez tovaru sa pokúsili prepašovať takmer pol milióna kusov cigariet

Colníci Colného úradu Michalovce odhalili v doobedňajších hodinách vo Vyšnom Nemeckom 456 760 kusov pašovaných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *