Ľudia v mestách môžu verejne vyjadriť solidaritu chorým na HIV/AIDS

Pacientom s HIV/AIDS môžu dnes ľudia verejne vyjadriť podporu v uliciach niektorých miest. Mládež Slovenského Červeného kríža (SČK) organizuje už po 20. raz Sviečkový pochod. Takýmto spôsobom im chce vyjadriť solidaritu.

Prvý december vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za Svetový deň boja proti AIDS. Do tohtoročnej kampane SČK sa zapojí 18 miest a obcí. Napríklad v Bratislave, Košiciach, Poprade či Prievidzi.

„V školách budú aj besedy či anketa znalostí o HIV/AIDS,“ povedala Viktória Šutová, prezidentka Mládeže ŠČK.

V Bratislave pripravili v jednom z nákupných centier súťaž pre stredoškolákov na tému prevencie HIV/AIDS. Na záver súťaže vytvoria jej účastníci živú červenú stužku ako symbol solidarity.

Počet ľudí s HIV/AIDS pribúda. Lekári ich výskyt sledujú od roku 1985. Za toto obdobie zaznamenali HIV u 876 ľudí. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia.

HIV/AIDS sa nedá vyliečiť, podávaním liekov však možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Vyšetriť sa môže dať každý, testy sa dajú podstúpiť anonymne. Bezplatne ich robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Slovenská katolícka charita podporuje boj proti AIDS, robí zbierku a peniaze pošle do Afriky

Slovenská katolícka charita (SKCH) podporuje aktivity proti HIV/AIDS. Aktuálne vyzbierala takmer 190.000 eur, ktoré pošle do Afriky, kde žije najviac HIV pozitívnych ľudí.

„Vďaka dobrovoľníkom a darcom môžeme na tomto kontinente pomáhať,“ povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Je rád, že pomoc charity sa tento rok podarilo rozšíriť aj do Rwandy.

Vyzbierané peniaze pošle charita do Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande a do Kultúrneho centra sv. Vincenta Pallotti pre deti v Rwande. V prvom prípade sa dobrovoľníci starajú o HIV pozitívne deti, v druhom podporujú predškolské vzdelávanie.

Do celoslovenskej zbierky Pôstna krabička pre Afriku sa ešte stále možno zapojiť. Záujemcovia môžu poslať darcovskú SMS v hodnote dvoch eur v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877.

Aktivity SKCH v Afrike možno podporiť do konca roka aj zaslaním peňazí na účet: IBAN: SK03 1100 0000 0029 4446 3095 s variabilným symbolom 221.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *