Magické klenoty opäť rozžiaria Europa Shopping Center

Mineralogické dni Kristiána Andreja Zipsera“ zažijú Banskobystričania v podobe obľúbenej predajnej výstavy minerálov, skamenelín a výrobkov z drahých kameňov v dňoch 18.-19. novembra 2022, tradične v priestoroch Europa SC. Už 33. ročník výstavy poteší všetkých, ktorí sa radi obklopujú magickými klenotmi z hlbín našej Zeme.

Kamene, ktoré nadchnú aj ochránia

Návštevnícky príťažlivý zážitok ponúkne viac ako 40 vystavovateľov minerálov, drahých a ozdobných kameňov najrôznejších farieb, veľkostí a druhov. Tie nielen že uchvátia na pohľad, ale pre mnohých návštevníkov predstavujú symbol magickej sily prírody, ktorý si radi odnesú so sebou.

„Návštevníkov potešíme bohatým zastúpením vystavovateľov. Konečne sa vraciame na počet spred obdobia covidu, kedy sme mali rekordných 44 vystavovateľov. Verím, že výstava bude divácky pútavá, na mieste si budú môcť napríklad pozrieť aj výnimočný drevný opál z Povrazníka. Kmeň stromu rokmi prešiel procesom silicifikácie, ktorý krásne zakonzervoval jeho pôvodný stav, vidieť je letokruhy aj farbu dreva, pričom sa už ale jedná o polodrahokam – opál. Váži pritom až 40 kg a má okolo 60cm“,

približuje jeden z vystavovaných skvostov Tomáš Bancík, predseda predstavenstva o.z. Slovenský Mineralogický Spolok.

Výstava na počesť významného Banskobystrického geológa

Kristián Andrej Zipser, ktorý pôsobil v Banskej Bystrici ešte za čias Rakúsko-Uhorska, patril medzi najvýznamnejšie osobnosti Slovenska v oblasti vedy. Bol amatérskym geológom, mineralógom a prírodovedcom. Disponoval mimoriadne bohatou súkromnou zbierkou minerálov, vzácnymi kameňmi dopĺňal aj zbierky vedeckých inštitúcií, či panovníkov. Priatelil sa s básnikom Goethem, aj so svetoznámym vedcom Humboldtom a dostávali sa mu mnohé medzinárodné uznania od európskych panovníckych dvorov.

„Sme nesmierne radi, že opäť hostíme mineralogickú výstavu, ktorá je obľúbená nielen medzi našimi návštevníkmi, ale aj v radoch širokej verejnosti. Za všetky tie roky, čo výstava prebieha v našich priestoroch, evidujeme návštevníkov zo širokého regiónu, čím potvrdzujeme aj našu filozofiu – byť miestom stretnutí, podujatí, či výstav a dopĺňať tak primárnu funkciu nákupov a služieb o zážitky a príjemné trávenie voľného času u nás,“

pripomína Margaréta Saktorová, Marketing Manager Europa SC.

Výstava prírodných pokladov z hlbín našej Zeme bude v Europa Shopping Center prebiehať v dňoch 18.-19. novembra 2022. Všetci ste srdečne vítaní!

Europa Shopping Center, Anna Jadušová

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *