Mať doma milión švábov je pohoda

V Tihányiovskom kaštieli v Radvani máte aktuálne jedinečnú šancu vidieť pod jednou strechou najväčšiu zbierku švábov na Slovensku. Tento pozoruhodný hmyz sa dočasne nasťahoval do Stredoslovenského múzea od súkromného profesionálneho chovateľa exotického hmyzu  Mareka Bartoša. Ako sa dostal k tak netradičnému koníčku a čo všetko obnáša chov jeho zverencov sa návštevníci múzea dozvedia na podujatí Príroda bez hraníc.

     Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pripravila v mesiaci október v rámci podujatia Príroda bez hraníc prednášku s chovateľom exotického hmyzu Marekom Bartošom. Nielen milovníci teraristiky sa môžu tešiť 10.10.2023 o 17:00 h. v Tihányiovskom kaštieli na zaujímavé informácie o šváboch, ktoré sa vďaka výstave Pozoruhodné šváby – nepanikárte stali súčasťou kaštieľa.

„Chov švábov v zajatí môže byť záujmový a produktívny. Svojou prednáškou chcem doplniť ďalšie informácie k prebiehajúcej výstave. Podeliť  sa s verejnosťou o zaujímavosti, či pikošky z chovu švábov a vyvrátiť pár hlboko zakorenených mýtov o týchto fascinujúcich tvoroch, ktoré medzi ľuďmi kolujú. Totiž, nie je šváb ako šváb! Na prednáške budú k videniu aj druhy, ktoré sa na výstavu nedostali ako aj ich chovné zariadenia“,

hovorí Marek Bartoš, chovateľ a spoluautor výstavy Pozoruhodné šváby – nepanikárte.

      Šváby patria medzi obdivuhodnú skupinu hmyzu, vedia zaujať svojou nevšednosťou a jedinečnosťou. Medzi laickou verejnosťou sú o nich mylne zaužívané stereotypné názory ako o škodnom hmyze. Tieto názory vychádzajú predovšetkým z nedostatku relevantných informácií. Šváby sú neobyčajný a pre svetové ekosystémy nenahraditeľný hmyz, ktorý okrem odborníkov fascinuje i mnohých zainteresovaných laikov – teraristov, ktorí roky čakajú, kým sa im niektoré zaujímavé druhy dostanú do chovu.

Marek Bartoš sa narodil v Ružomberku. Už od útleho detstva ho  fascinovalo všetko, čo sa vonku hýbalo a malo viac než len dve nohy. Záujmovému chovu exotických článkonožcov sa venuje už od svojich študentských čias. Spočiatku sa  zameriaval na  chov  exotických pavúkov, škorpiónov či stonožiek. Popri ich chove našiel záľubu aj v šváboch. V súčasnosti patrí k popredným chovateľom predovšetkým exotických druhov švábov v počtoch oscilujúcich okolo miliónu kusov.

Dana Kurtíková, SSM

 

 

 

 

Pozri tiež

Banská Bystrica získala titul ENVIROMESTO 2023

Prírode blízke hospodárenie v mestských lesoch, energetické zhodnocovanie zeleného odpadu, mozaikovité kosenie trávnikov, zelené strechy, budovanie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *